Sejm za powołaniem Krajowego Funduszu Kapitałowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2005, 12:02

Powołanie Krajowego Funduszu Kapitałowego (KFK), który ma zapewnić źródła finansowania dla małych i średnich firm o dużym potencjale rozwoju, zajmujących się np. nowoczesnymi technologiami, zakłada przyjęta w czwartek przez Sejm ustawa o powstaniu KFK.

Powołanie Krajowego Funduszu Kapitałowego (KFK), który ma zapewnić źródła finansowania dla małych i średnich firm o dużym potencjale rozwoju, zajmujących się np. nowoczesnymi technologiami, zakłada przyjęta w czwartek przez Sejm ustawa o powstaniu KFK.

Rząd uzasadniał wcześniej, że w krajach rozwiniętych firmom udzielają wsparcia kapitałowego fundusze venture capital (fundusze kapitałowe). Jednak w Polsce jest mało takich funduszy (ok. 30). W dodatku nie chcą one angażować się na mniejsze kwoty niż 1 mln euro. Tymczasem banki nie chcą udzielać kredytów niewielkim przedsiębiorstwom ze względu na zbyt duże ryzyko.

Rozwiązaniem w takich przypadkach ma być włączenie się w finansowanie funduszy kapitałowych przez KFK. Fundusz zostanie powołany jako spółka akcyjna zależna od państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego. W przyszłości fundusz mógłby zwiększać grono akcjonariuszy.

Sejm przyjął też w czwartek poprawkę zakładającą, że Fundusz będzie udzielał wsparcia finansowego funduszom kapitałowym, wybranym w drodze otwartego konkursu ofert.

Ustawa zakłada, że środki z KFK mają być wykorzystane wyłącznie na inwestycje w firmy płacące podatki w Polsce, bez zaległości podatkowych i na ubezpieczenia społeczne, niezajmujące się świadczeniem usług finansowych, produkcją i handlem bronią, wyrobami tytoniowymi, napojami alkoholowymi, środkami odurzającymi albo obrotem nieruchomościami.

Według wcześniejszych szacunków rządu, powstanie Funduszu mogłoby przynieść inwestycje rzędu ponad 2 mld 300 mln zł w latach 2005-2009. Dzięki temu mogłoby powstać 50 tys. nowych miejsc pracy.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Sejm za powołaniem Krajowego Funduszu Kapitałowego