Sejm za zaostrzeniem kar za przestępstwa skarbowe

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-07-2005, 12:54

Sejm znowelizował w czwartek ustawę kodeks karny skarbowy, zakładającą bardziej rygorystyczne karanie za poszczególne przestępstwa skarbowe, co ma zwiększyć skuteczność ich ścigania.

Sejm znowelizował w czwartek ustawę kodeks karny skarbowy, zakładającą bardziej rygorystyczne karanie za poszczególne przestępstwa skarbowe, co ma zwiększyć skuteczność ich ścigania.

Według nowych przepisów, sprawcom przestępstw skarbowych trudniej będzie ukryć korzyść majątkową, do której doszli na drodze przestępstwa. Nawet jeśli sprawca przepisze ten majątek na inną osobę, a nie będzie ona potrafiła wykazać, skąd go ma, majątek przepadnie na rzecz Skarbu Państwa, zakłada nowa ustawa.

Nowela podnosi też w niektórych przypadkach zagrożenie karą pozbawienia wolności z dwóch do trzech lat lub z jednego roku do dwóch lat (np. za podrobienie dowodu uiszczenia opłaty skarbowej).

Zmienia również okresy przedawnienia karalności przestępstw skarbowych. Ustawa przewiduje, że przestępstwo, które jest zagrożone karą do 3 lat więzienia, będzie się przedawniało po 10 latach, zaś gdy czyn zagrożony jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą więzienia do 3 lat - przedawni się po pięciu latach.

Ustawa zakłada też, że sprzedaż towaru "poza kasą rejestrującą" podlegałaby podwójnej karze - za uszczuplenie VAT i za nierzetelne prowadzenie księgi podatkowej.

Celem nowelizacji jest skuteczniejsze ściganie przestępstw skarbowych oraz dostosowanie przepisów do wprowadzonych niedawno zmian w kodeksach. Za nowelizacją głosowało 293 posłów, 75 było przeciw, wstrzymało się 5 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejm za zaostrzeniem kar za przestępstwa skarbowe