Sejm zajmie się reprywatyzacją i roszczeniami zabużan

Polska Agencja Prasowa SA
11-04-2005, 17:47

We wtorek w południe na czterodniowe posiedzenie zbiera się Sejm. Zajmie się m.in. projektami ustaw reprywatyzacyjnej oraz regulującej roszczenia zabużan, wnioskiem o wotum nieufności dla ministra skarbu Jacka Sochy. Posłowie wysłuchają informacji rządu o zaangażowaniu Polski w Iraku.

We wtorek w południe na czterodniowe posiedzenie zbiera się Sejm. Zajmie się m.in. projektami ustaw reprywatyzacyjnej oraz regulującej roszczenia zabużan, wnioskiem o wotum nieufności dla ministra skarbu Jacka Sochy. Posłowie wysłuchają informacji rządu o zaangażowaniu Polski w Iraku.

Będzie to setne posiedzenie Sejmu. Obrady rozpoczną się od ślubowania posłanki Marioli Sokołowskiej, która w ławach sejmowych zastąpi zmarłego niedawno posła SdPl Marka Olewińskiego.

We wtorek Izba ma omówić m.in. rządowy projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Przewiduje on, że wysokość rekompensat za mienie przejęte przez państwo będzie wynosiła 15 proc. jego wartości. Zgodnie z tą inicjatywą, rekompensaty przysługiwać mają również spadkobiercom b. właścicieli oraz spółkom prawa handlowego.

Tego dnia posłowie omówią też rządowy projekt ustawy regulującej kwestię roszczeń zabużan. Zakłada on, że rekompensaty dla tej grupy mają być wypłacane w gotówce, w wysokości 15 proc. wartości utraconego mienia.

Kolejny planowany punkt wtorkowych obrad to wniosek o wotum nieufności dla ministra skarbu Jacka Sochy. Podpisali się pod nim posłowie m.in. Samoobrony i LPR. Sejmowa Komisja Skarbu Państwa zaopiniowała wniosek negatywnie.

W środę Sejm ma omówić m.in. budzący kontrowersje rządowy projekt ustawy o utworzeniu Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. Miałoby ono powstać w maju w miejsce Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. Pracami NCSS ma kierować prezes i dwóch wiceprezesów, powoływanych i odwoływanych przez prezydenta, po zasięgnięciu opinii premiera i Rady Centrum. Radę NCSS na sześcioletnią kadencję powoływać będą: prezydent, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

"Rzeczpospolita" pisała o zastrzeżeniach ekspertów i opozycji do tego projektu. Opozycja twierdzi, że nowe centrum byłoby niezależnym od przyszłego rządu "superurzędem, którego prezesa wybierze na odchodnym prezydent", i zapewniłoby "miękkie lądowanie" prominentnym działaczom lewicy.

Na czwartek w Sejmie zaplanowana jest m.in. dyskusja nad wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi Zbigniewowi Nowakowi (niezrz.). Sejmowa komisja regulaminowa zaopiniowała ten postulat pozytywnie. Pociągnięcia posła do odpowiedzialności karnej chcą dwaj lekarze psychiatrzy. W czasie wystąpienia sejmowego w lipcu 2004 roku, Nowak miał ich pomówić o korupcję. Lekarze ci sporządzili opinię sądowo-psychiatryczną na temat Nowaka w procesie toczącym się wtedy przed Sądem Rejonowym w Pińczowie.

Izba najprawdopodobniej omówi też poprawki Senatu do ustawy o restrukturyzacji zoz-ów. Pierwotnie Sejm, wbrew stanowisku rządu, przyjął opozycyjną wersję tej ustawy. Senat zaproponował później wprowadzenie do niej zapisów postulowanych przez ministra zdrowia Marka Balickiego.

W piątek Sejm ma wysłuchać informacji rządu w sprawie zaangażowania Polski w Iraku. Będzie też dyskutować nad trzema poselskimi projektami uchwał dotyczących obecności polskich żołnierzy w Iraku. Jeden z nich - projekt w sprawie zaangażowania Polski w Iraku - ma pozytywną opinię sejmowej komisji spraw zagranicznych. Jego inicjatorem było PSL.

Komisja Spraw Zagranicznych negatywnie zaopiniowała natomiast projekt uchwały o wycofaniu polskich wojsk z Iraku autorstwa Samoobrony. Posłowie mają się też zająć drugim projektem Samoobrony ws. wycofania naszych żołnierzy z Iraku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejm zajmie się reprywatyzacją i roszczeniami zabużan