Sejm znowelizował ustawę o rynku owoców

(Marek Druś)
opublikowano: 2006-10-26 10:36

Nowelizacja rozszerza kompetencje wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu i rynku suszu paszowego.

Jak poinformował w środę w trakcie debaty sprawozdawca sejmowej komisji rolnictwa Jerzy Gosiewski (PiS), nowelizacja rozszerza kompetencje wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych o możliwości przeprowadzenia kontroli u handlowców. Chodzi o sprawdzenie, czy informacje przez nich przekazywane są zgodne ze stanem faktycznym.

Dotychczas brakowało odpowiednich przepisów w ustawie, co uniemożliwiało wojewódzkim inspektorom sprawdzanie informacji źródłowych u handlowców. Według Gosiewskiego inną ważną zmianą jest możliwość usprawnienia kontroli przepływu surowca tytoniowego oraz jego magazynowania.

Gosiewski podkreślił, że nowelizacja doprecyzowuje kwestie związane z realizacją umów kontraktacji i umów na uprawę tytoniu w przypadku, gdy prawa i obowiązki wynikające z tych umów przechodzą na następcę prawnego, np. spadkobiercę.

Ponadto w noweli znalazły się przepisy, które określają, że jedynym miejscem przechowywania tytoniu może być magazyn należący do pierwszego przetwórcy. Dotychczasowe przepisy dopuszczają magazynowanie surowca tytoniowego poza miejscem jego przetwarzania. Utrudnia to lub wręcz uniemożliwia przeprowadzenia kontroli przez Agencję Rynku Rolnego.

(PAP)