Sektor hi-tech pociągnął w dół giełdy w Europie

APEXIM S.A.
05-09-2001, 18:05

LONDYN (Reuters) - Kolejne złe wieści z sektora technologicznego i seria obniżonych prognoz dla tej branży spowodwały, że w środę główne indeksy w Europie spadły do poziomu z października 1999 roku.

Indeks sektora technologicznego spadł o ponad sześć procent. Przecenę spowodowało wczorajsze obniżenie prognoz przez brytyjskiego Marconiego i szwedzkiego Ericssona.

"Tendencja jest nadal spadkowa, gdyż zdaje się, że nie ma żadnego dolnego pułapu, na którym spółki te mogłyby się oprzeć. Prognozy są obniżane i nie można tak naprawdę określić ceny akcji takich spółek jak Marconi" - powiedział John Hatherly z M&G, firmy zarządzającej funduszami.

Kurs francuskiego Alcatela spadł o 11,3 procent, bo jego prezes Serge Tchuruk powiedział, że koncern może mieć trudności z wypracowaniem w tym roku zysku operacyjnego.

Tchuruk wykluczył jednak możliwość fuzji z brytyjskim Marconim, którego kurs spadł o 27 procent. We wtorek Marconi po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy obniżył prognozę wyników.

Kurs Ericssona spadł o 8,2 procent, w dzień po tym jak szwedzki koncern podał, że nie spodziewa się poprawy sytuacji na rynku w 2002 roku. Przecena objęła także fińską Nokię, ponieważ wielu graczy podejrzewa, że będzie to następna firma, która obniży prognozę.

Nokia straciła 8,1 procent.

Kilku analityków obniżyło w ostatnich dniach ratingi, prognozy zysków oraz docelowe ceny akcji dla wiodących spółek sektora technologicznego.

Przecena objęła także sektor telekomunikacyjny. France Telecom stracił 7,3 procent, a British Telecommunications 5,9 procent.

Do godziny 18.00 indeks Eurotop 300 spadł o 1,41 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 spadł o 2,55 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: APEXIM S.A.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sektor hi-tech pociągnął w dół giełdy w Europie