Sektor przemysłowy w coraz lepszej formie

Marcin Pietrzak, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 21-11-2013, 15:17

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła wolniej niż miesiąc wcześniej. Dynamika wyniosła 4,4 proc. r/r, dokładnie tak jak oczekiwano. Dzisiejsze dane można jednak uznać za kontynuację dobrej passy sektora przemysłowego, który w drugiej połowie roku przyspieszył - uważa Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers

Wzrost produkcji zwiększa prawdopodobieństwo lepszej dynamiki PKB w czwartym kwartale tego roku z uwagi na rosnącą kontrybucję wartości dodanej w przemyśle. Spodziewamy się wzrostu PKB w ostatnich trzech miesiącach tego roku o około 2 proc. r/r.

Inflacja producencka ukształtowała się minimalnie poniżej oczekiwań (-1,3 proc. r/r). Ceny producenckie odnotowały spadek już jedenasty miesiąc z kolei. Spodziewamy się, że zakończenie deflacji będzie możliwe dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, jednak będzie to głównie skutkiem efektu bazy statystycznej.

Pozytywną wiadomością jest niższy spadek produkcji budowlanej. Nieodsezonowana produkcja spadła o 3,2 proc. r/r, oczekiwano -4,8 proc. r/r. To oznacza, że realizuje się nasz scenariusz mówiący o powrocie dodatniej dynamiki produkcji budowlanej na początku 2014 r.

Złoty praktycznie nie zareagował na dane o produkcji. EUR/PLN po publikacji cofnął się lekko z 4,1920 poniżej 4,19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Pietrzak, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Sektor przemysłowy w coraz lepszej formie