Selekcja w szerokim paśmie

KL
opublikowano: 27-10-2010, 00:00

W grze o wielkopolską sieć zostało sześć telekomów. Wśród nich: TP, Hawe, Dialog i Inea.

W grze o wielkopolską sieć zostało sześć telekomów. Wśród nich: TP, Hawe, Dialog i Inea.

Wielkopolska buduje sieć szerokopasmową w nietypowej formie. Samorząd ma spółkę, w której udziały mają objąć inwestorzy branżowi. Właśnie zakończył się pierwszy etap negocjacji. Odpadły trzy telekomy — giełdowa Netia, Telekomunikacja Kolejowa i kojarzone z Zygmuntem Solorzem-Żakiem Aero 2. O akcje Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej (WSS) starają się nadal Telekomunikacja Polska, PBT Hawe (spółka zależna giełdowego Hawe), największa wielkopolska kablówka — Inea, Telefonia Dialog oraz dwie mniejsze firmy — Asta-Net i Promax. Według harmonogramu, umowa inwestycyjna powinna była zostać podpisana do końca września.

— Mamy pewne opóźnienie. Wynika przede wszystkim z konieczności odpowiadania na pojawiające się w trakcie negocjacji szczegółowe pytania potencjalnych inwestorów. Mamy jednak nadzieję, że umowa inwestycyjna z inwestorem lub z inwestorami zostanie podpisana w listopadzie — zapewnia Tomasz Żłobicki, p.o. dyrektora Biura Obsługi Funduszy w Urzędzie Marszałkowskim Wielkopolski.

Podkreśla, że rozmowy są objęte tajemnicą handlową, dlatego nie może podać powodów, dla których trzy firmy już nie walczą o akcje WSS.

Jego zdaniem, nie ma wątpliwości co do przyjętej formuły przedsięwzięcia, czyli spółki akcyjnej. Taką kwestię jeszcze przed przystąpieniem do negocjacji podnosiła m.in. Netia, która obawiała się, że w przypadku spółki dofinansowanie z funduszy UE będzie traktowane jako niedozwolona pomoc publiczna.

— Dysponujemy opiniami prawnymi, z których wynika, że forma spółki akcyjnej jest jak najbardziej dopuszczalna — mówi Tomasz Żłobicki.

Projekty szerokopasmowe są przygotowywane także w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych przez województwa: małopolskie, dolnośląskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie oraz w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu