Selvita rośnie w usługach

opublikowano: 05-09-2019, 22:00

Biotechnologiczna spółka wkrótce podzieli się na część usługową i innowacyjną. Pierwszej rosną przychody i zys ki, drugiej — straty.

Hybrydy nie żyją długo. Giełdowa Selvita łączy w jednej spółce działalność związaną z ryzykownym i kosztownym, ale potencjalnie zyskownym poszukiwaniem nowych leków oraz wykonywanie usług B+R na zlecenie innych firm farmaceutycznych. Obie nogi mają zostać rozdzielone, bo spółka chce dzięki temu być „bardziej przejrzysta dla inwestorów”. Na razie to część usługowa przynosi spółce przychody. W II kwartale wyniosły one 19,5 mln zł i były o 36 proc. wyższe niż rok wcześniej. Rosły także przychody Selvity z segmentu bioinformatycznego, który wraz z pozostałą działalnością usługową ma być wydzielony do nowej spółki.

— Nasz portfel zamówień na drugie półrocze jest obiecujący, więc oczekujemy co najmniej utrzymania dynamiki wyników z pierwszej połowy roku — mówi Bogusław Sieczkowski, wiceprezes Selvity, który będzie kierował spółką usługową po jej wydzieleniu (zachowa ona nazwę Selvita).

Działalność polegająca na poszukiwaniu nowych leków, która będzie kontynuowana pod szyldem Ryvu Therapeutics, obecnie generuje przede wszystkim koszty. Najbardziej zaawansowany projekt spółki, czyli cząsteczka SEL24, mająca znaleźć zastosowanie w terapii ostrej białaczki szpikowej, jest w trakcie badań klinicznych w USA. Jeszcze w 2017 r. partnerem Selvity przy projekcie została włoska grupa Menarini, która ma płacić polskiej spółce duże pieniądze po osiągnięciu przez SEL24 kolejnych „kamieni milowych”.

— Do końca maja lek podano w ramach badań klinicznych 22 pacjentom, będą one rozszerzane w USA i Unii Europejskiej. Do kolejnej płatności może dojść po zakończeniu pierwszej fazy badań klinicznych i przed rozpoczęciem drugiej. Więcej będziemy wiedzieć w listopadzie — mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity.

Drugi pod względem zaawansowania projekt spółki, SEL120, ma być rozwijany samodzielnie jeszcze przez dłuższy czas.

— Na pewno nie zamierzamy sprzedawać praw do tej cząsteczki w tym i w przyszłym roku, nie wchodzimy na razie w żadne rozmowy z potencjalnymi kupcami — mówi Paweł Przewięźlikowski.

Kurs Selvity po publikacji wyników spadał o około 2 proc.

„Z pozytywów należy wymienić rekordowe wyniki segmentu usługowego, wyraźnie lepsze w porównaniu do poprzedniego kwartału. Mocny dolar powinien wspierać wyniki tego segmentu w kolejnych okresach. W segmencie innowacyjnym wyniki nie powinny się poprawić do czasu otrzymania płatności od Menarini za koniec 1. fazy badań klinicznych SEL24 lub sprzedaży jednego z projektów wczesnej fazy” — uważa Łukasz Kosiarski z Pekao Investment Banking.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy