Senacka komisja też za zmianami w OFE

PAP
opublikowano: 26-03-2011, 14:34

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się w sobotę za przyjęciem bez poprawek ustawy zmniejszającej składki do OFE. Komisja nie ma zastrzeżeń wobec terminu wejścia w  życie zmian. Senat może głosować ustawę w najbliższą środę.

Zgodnie z przygotowaną przez rząd i uchwaloną w piątek ustawą, składki przekazywane do OFE zostaną zmniejszone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na specjalne indywidualne subkonta w ZUS.


Sejm wprowadził poprawkę PO, zgodnie, z którą ustawa wejdzie w życie – z pewnymi wyjątkami – 1 maja 2011 r., a nie "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia", jak zapisano w projekcie rządowym. Zgodnie z nim, jeśli ustawa zostałaby ogłoszona np. 1 kwietnia, to weszłaby w życie 1 czerwca.


Początkowo rząd chciał, aby zmiany weszły w życie 1 kwietnia, ale potem - gdy okazało się to niemożliwe - termin ten zmieniono na 1 maja 2011 r. Rządowe Centrum Legislacji podkreśliło w swojej opinii do projektu, że taki zapis może jednak rodzić wątpliwości konstytucyjne, co do odpowiedniego vacatio legis. W efekcie rząd zdecydował, że zmiany zaczną obowiązywać w miesiącu kolejnym po miesiącu, w którym ustawa zostałaby ogłoszona. To dałoby gwarancję, co najmniej miesięcznego vacatio legis.


Przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych Kazimierz Kleina (PO) poinformował PAP, że komisja nie ma zastrzeżeń do wprowadzonego przez Sejm sztywnego terminu 1 maja i nie zamierza zlecać przygotowania opinii na ten temat. Wątpliwości zgłosiło jednak, podczas sobotniego posiedzenia komisji, senackie biuro legislacji. Zdaniem prawników Senatu przy wskazaniu terminu 1 maja "dotykana jest delikatna kwestia terminów konstytucyjnych".


"Vacatio legis, z punktu widzenia wykonania postanowień ustawy przez fundusze, może być niezwykle skrócone. Trzeba rozważyć, czy jest to na tyle istotna sprawa (...), że należy przyjąć taką wersję" - argumentowało biuro.


Szef zespołu doradców strategicznych premiera minister Michał Boni powiedział, że czas ma swoje znaczenie i przekłada się na materię finansową. "Nagle znaleźliśmy się trochę w takiej sytuacji (...), że mogłoby się okazać, iż będziemy mieli albo 59 dni (na wejście zmian w życie - PAP), albo 29 dni. To 59 dni nie było nigdy zamierzone" - powiedział Boni.


Minister wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami po posiedzeniu komisji, że utrzymanie pierwotnego zapisu dotyczącego wejścia w życie zmian mogłoby spowodować, iż zaczęłyby one obowiązywać dopiero od 1 czerwca 2011 r. "To oznaczałoby 2 mld zł mniej, jeśli chodzi o ograniczenie potrzeb pożyczkowych państwa" - wytłumaczył. "Dwa miesiące vacatio legis, które w praktyce by wyszło, nie ma kompletnie żadnego uzasadnienia" - powiedział.


Ustawa trafi na najbliższe posiedzenie Senatu, które zaplanowano na środę i czwartek. Kleina poinformował PAP, że nie ma planów szybszego zwołania posiedzenia oraz że senatorowie PO nie planują składania poprawek do ustawy. Poprawek można się jednak spodziewać ze strony senatorów PiS - zapowiedział je senator Wiesław Dobkowski.


Wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski powiedział PAP, że niewykluczone jest, iż głosowanie w sprawie ustawy odbędzie się w środę 30 marca, ale ostateczna decyzja należy do marszałka Bogdana Borusewicza.


Uchwalona w piątek przez Sejm ustawa zakłada, że składka do OFE zostanie początkowo zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Zasady dziedziczenia pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.


Rząd zaproponował też wprowadzenie od 2012 r. 4-proc. ulgi podatkowej dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Będą je mogły prowadzić towarzystwa emerytalne i inne instytucje finansowe np. banki lub TFI. Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc. Wprowadzony zostanie także zakaz akwizycji na rzecz OFE, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2012 r.


Według rządu zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 r. o ok. 190 mld zł.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Senacka komisja też za zmianami w OFE