Senat o dotacjach dla likwidowanych kopalń

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-03-2006, 17:10

Senat zaakceptował w czwartek ustawę, pozwalającą kontynuować dotacje budżetowe dla likwidowanychkopalń, m.in. kopalni soli w Wieliczce. Zgodnie z założeniami rządu, dotacje dla tej kopalni mają do 2013 r. przekroczyć łącznie 622 mln zł.

Senat zaakceptował w czwartek ustawę, pozwalającą kontynuować dotacje budżetowe dla likwidowanychkopalń, m.in. kopalni soli w Wieliczce. Zgodnie z założeniami rządu, dotacje dla tej kopalni mają do 2013 r. przekroczyć łącznie 622 mln zł.

    Senat nie wprowadził poprawek do ustawy; teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

    Ustawa o dotacji dla przedsiębiorstw i zakładów górniczych gwarantuje wypłatę dotacji dla likwidowanych lub częściowo likwidowanych przedsiębiorstw, m.in. kopalni soli w Wieliczce, kopalni soli w Bochni, zakładów górniczo-hutniczych Bolesław i Centralnej Pompowni Bolko w Bytomiu.

    Jak tłumaczył na początku lutego w Sejmie wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak, dotychczas dotacje były wypłacane na podstawie rozporządzeń. Jednak obowiązująca od początku tego roku ustawa o finansach publicznych wymaga, by dotacje były wypłacane na podstawie ustawy.

    Zgodnie z ustawą, dotacje dla Wieliczki wyniosą w tym roku 46 mln zł, a do 2013 r. - łącznie ponad 622 mln zł. Będzie się to wiązać z likwidacją części kopalni i zabezpieczeniem części zabytkowej. Po 2013 r. będzie kontynuowane zabezpieczanie części zabytkowej, ale przy  mniejszych nakładach.

    Dotacje dla kopalni soli Bochnia, związane z likwidacją niezabytkowej części kopalni, przekroczą łącznie 37 mln zł do 2008 r.

    Rząd zwracał uwagę na konieczność dotowania Centralnej Pompowni Bolko w Bytomiu w wysokości 12 mln zł. Wiąże się to z odwadnianiem wyrobisk po zlikwidowanej kopalni Orzeł Biały oraz usuwaniem szkód górniczych. Według Wilczaka będą to koszty ciągłe; zaprzestanie działalności przepompowni mogłoby spowodować nieodwracalne szkody w Bytomiu, jak np. zapadliska górnicze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane