Senat poprawi ordynację podatkową

Jrosław Królak
opublikowano: 03-08-2015, 22:00

Jest duża szansa, że senatorowie przywrócą lepszą wersją regulacji o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatników.

Dzisiaj Senat zajmie się prezydenckim projektem nowelizacji ordynacji podatkowej. Wprowadza on zasadę in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników. Pod głosowanie poddana będzie poprawka senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Przywraca propozycję, wypracowaną przez sejmową komisję finansów i resort finansów, a odrzuconą przez Sejm.

Poprawka mówi, że „niedające się usunąć wątpliwości co do wykładni prawa podatkowego organ rozstrzyga na korzyść podatnika lub innej strony postępowania”. W ocenie ekspertów podatkowych zapis odnoszący się do wątpliwości w zakresie wykładni prawa jest znacznie lepszy i korzystniejszy dla podatników niż uchwalony przez Sejm prezydencki pomysł mówiący o niedających się usunąć wątpliwościach co do treści samych przepisów. Eksperci twierdzą, że zapis z projektu prezydenta byłby martwy w praktyce, gdyż fiskus nigdy nie ma wątpliwości, jak ma rozumieć przepisy (zazwyczaj wydaje decyzje na swoją korzyść). Często zdarzają się natomiast różne wykładnie przepisu, więc obowiązek stosowania najlepszej dla podatnika (także płatnika, następcy prawnego) będzie mieć zastosowanie praktyczne.

— Poprawka realizuje intencje prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale doprecyzowuje projekt i naprawia jego mankamenty. Wersja uchwalona przez Sejm jest niewłaściwa. Wskazują na to m.in. prawnicy Biura Legislacyjnego Senatu — mówi senator Kazimierz Kleina, autor poprawki. Podobnie uważa Krystyna Skowrońska, szefowa sejmowej komisji finansów.

— Mam wielką nadzieję, że Senat zaakceptuje poprawkę, ponieważ wprowadza regulację,która realnie może pomóc podatnikom w relacjach ze skarbówką. Tego niestety nie można powiedzieć o wersji uchwalonej przez Sejm — mówi Krystyna Skowrońska. © Ⓟ

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 16 lipca 2015 r.

Sejmowa komisja finansów oraz resort finansów apelują do senatorów o naprawienie poselskiego błędu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jrosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu