Senat: SKOK-i nie będą zaliczać rezerwy w koszty

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 09-11-2006, 21:16

SKOK-i nie będą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów rezerw związanych z ryzykiem działalności.

Społeczne Kasy Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK-i) nie będą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów rezerw związanych z ryzykiem działalności - zdecydował w czwartek Senat, odrzucając poprawkę do ustawy o podatku CIT.

Senat głosował w czwartek nad poprawkami do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Poprawce przeciwny był rząd.

Wnioskodawca poprawki Jerzy Szmit (PiS) uzasadniał, że z końcem 2006 r. wygasa zwolnienie podatkowe dla SKOK-ów, które od 2007 r. będą płacić podatek dochodowy. Zaś odrzucenie tej poprawki sprawi, że SKOK-i będą płacić podatki wyższe niż banki komercyjne.

Ustawa o podatku CIT zakłada, że przedsiębiorcy będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na świadczenia medyczne pracowników oraz wydatki na reklamę. Nie będą natomiast mogli zaliczać do kosztów wydatków na usługi gastronomiczne, np. zakupu leków i napojów.

Ustawa o podatku CIT pozostawia też ulgę podatkową dla firm, wpłacających darowizny dla organizacji pożytku publicznego. Ulga będzie też dotyczyć wpłat na organizacje działające w UE. Jest to rozwiązanie zgodne z prawem UE. Dotychczas ulga dotyczyła jedynie krajowych organizacji.

Wprowadza też korzystną dla mniejszych firm zasadę amortyzacji, czyli możliwości odpisania pewnych wydatków inwestycyjnych. Z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego będą korzystać firmy rozpoczynające działalność oraz te, których przychód ze sprzedaży nie przekracza 800 tys. euro.

Nie będzie natomiast 30-proc. odpisu amortyzacyjnego od fabrycznie nowych środków trwałych, np. komputerów, drukarek i nowych maszyn. Według opozycji, stracą na tym duże firmy.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r.

Teraz poprawki wniesione przez Senat wrócą do Sejmu, który zajmie się nimi na posiedzeniu 14-18 listopada.

Aby zmiany podatkowe weszły w życie od 1 stycznia 2007 r., nowe przepisy muszą ukazać się w Dzienniku Ustaw najpóźniej do 30 listopada. Wynika to z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Senat: SKOK-i nie będą zaliczać rezerwy w koszty