Seniorzy mają chęć do pracy

opublikowano: 02-10-2017, 22:00

Emeryci decydują się pozostać na rynku zatrudnienia, bo chcą otrzymać wyższe świadczenie lub dorobić do już otrzymywanego.

Od 1 października Polacy, którzy osiągnęli wiek 65 lat, i Polki, które mają 60, mogą przejść na emeryturę. Jednak już 53,7 proc. z nich chce nadal wykonywać swoje obowiązki zawodowe — wynika z badania Work Service’u.

— Nasze dane pokazują, że 36 proc. osób pracujących decyduje się na taki krok, ponieważ kieruje się względami finansowymi. Chodzi o wyższe świadczenie i dorobienie do emerytury. W obu przypadkach dłuższa aktywność zawodowa ma przełożyć się na lepszy poziom życia. Dzisiejsze świadczenie, które wynosi średnio ok. 1780 zł netto, wielokrotnie nie zaspokaja potrzeb osób starszych. Tym bardziej że mediana jest o blisko 200 zł niższa. Jednocześnie to, że Polacy chcą pracować na emeryturze, jest dobrą informacją dla pracodawców. Tym bardziej że wobec rosnących niedoborów kadrowych każdy odpływ pracowników to dla firm ogromny kłopot — komentuje Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service’u.

Najwięcej deklarujących aktywność zawodową po przejściu na emeryturę znajduje się wśród osób powyżej 60. roku życia (60,2 proc.). W tej grupie 15,4 proc. badanych wykazuje potrzebę dalszej pracy, aby opóźnić pobieranie świadczenia i tym samym zwiększyć jego wartość. Wśród Polaków między 18. a 24. rokiem życia chęć do pracy na emeryturze wynosi tylko 49,8 proc. — jest to spowodowane oddaloną perspektywą zakończenia swojej kariery zawodowej. Co więcej, osoby pracujące na pełen etat (49,3 proc.) rzadziej myślą o pracy na emeryturze niż ci, którzy wykonują obowiązki na podstawie innych form zatrudnienia (60,7 proc.).

Po przeanalizowaniu oświadczeń badanych pod względem płac wynika, że najrzadziej aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego deklarują osoby, które zarabiają miesięcznie poniżej 2 tys. zł (49,3 proc.). W ich przypadku różnica w dochodach z pracy, a z emerytury byłaby niewielka. Inaczej jest w grupach lepiej zarabiających, w których skłonność do pozostania na rynku pracy jest wyraźnie większa. W przypadku osób otrzymujących co miesiąc między 2 tys. a 2999 tys. zł odsetek ten wynosi 60,3 proc., a wśród ludzi, których pensja przekracza 3 tys. zł — 60,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu