Seniorzy potrzebni do pracy

Paulina Kostro
opublikowano: 23-10-2017, 22:00

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby mające ponad 50 lat. Już blisko 27 proc. firm planuje otworzyć rekrutacje dla kandydatów w tej grupie wiekowej.

W Polsce od wielu lat mamy do czynienia z tendencją przyjmowania do pracy głównie młodych osób, które miały świadczyć o sile i jakości firmy. Jednak wraz z rekordowo niskim poziomem bezrobocia oraz utrzymującą się emigracją sytuacja ulega zmianie i wymusza na pracodawcach reformę w podejściu do zatrudnianych osób. Korzystają na tym pracownicy 50+. Z najnowszych danych Work Service’u wynika, że 26,7 proc. przedsiębiorców planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zatrudniać osoby właśnie z tej grupy wiekowej.

— Półtora roku temu osoby 50+ pracowały w 76 proc. firm. Teraz ten odsetek wynosi blisko 86 proc., co oznacza wzrost o 10 proc. Korzystają na tym obie strony — pracodawcy rekompensują sobie deficyty w innych grupach wiekowych, a pracownicy, którzy są już po 50. roku życia, mają większe szanse na pracę niż jeszcze kilka lat temu — komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz z Work Service’u. Jeżeli spojrzymy na motywację pracodawców, którzy zatrudniają pracowników 50+, to najczęściej podawanym powodem jest ich duże doświadczenie zawodowe (32,1 proc.) oraz zaangażowanie w realizację zadań (21,4 proc.).

— Dla przedsiębiorców ważne jest to, że starsi pracownicy rzadziej zmieniają pracę. Na ten powód wskazało 18,9 proc. badanych, co udowadnia, że firmy wolą stabilną załogę. Warto również zauważyć, że nieco ponad 8 proc. firm zatrudnia osoby 50+, ponieważ nie może znaleźć młodszych pracowników — podsumowuje Andrzej Kubisiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu