Czytasz dzięki

Seniorzy skorzystają na formule PPP

opublikowano: 10-02-2019, 22:00

Gmina Świebodzice planuje remont i rozbudowę domu seniora wspólnie z prywatną firmą.

To szansa na pierwsze w Polsce partnerstwo publiczno-prywatne przy budowie domu opieki dla seniorów, w którym zamieszka około 70 podopiecznych — informuje sopocka Grupa NDI, która jako jedyna złożyła ofertę w postępowaniu na wybór partnera prywatnego przez gminę. Liczy na to, że oferta skusi urząd gminy.

Decyzja o rozbudowie domu opieki dla starszych osób (powyżej wizualizacja) w formule PPP w gminie zapadła już w 2017 r. Gmina nie ma pieniędzy na to, żeby samodzielnie zrealizować inwestycję. Prywatny inwestor miałby sfinansować prace budowlane, a gmina później płaciłaby mu za opiekę nad budynkiem. Do przetargu zgłosiła się jedna spółka.
Zobacz więcej

NOWA JAKOŚĆ:

Decyzja o rozbudowie domu opieki dla starszych osób (powyżej wizualizacja) w formule PPP w gminie zapadła już w 2017 r. Gmina nie ma pieniędzy na to, żeby samodzielnie zrealizować inwestycję. Prywatny inwestor miałby sfinansować prace budowlane, a gmina później płaciłaby mu za opiekę nad budynkiem. Do przetargu zgłosiła się jedna spółka. Fot. ARC

— Projekt przebudowy i nadbudowy budynku przy ulicy Rekreacyjnej 2 w Świebodzicach na Dom Złotego Wieku będzie pierwszym projektem w sektorze opieki społecznej realizowanym w formule PPP w Polsce. Wszystkie analizy i badania wskazują, że Polskę czeka poważne wyzwanie związane z zapewnieniem godnej opieki nad starzejącym się społeczeństwem — mówi Marcin Golly, dyrektor działu rozwoju biznesu w Grupie NDI.

Cena, jaką proponuje gminie NDI w swojej ofercie, to 97,2 mln zł. Oferta obejmuje realizację i techniczne utrzymanie nieruchomości w Świebodzicach przez 18 lat. Roczna opłata gminy na rzecz NDI za tzw. dostępność obiektu, przewidziana w ustawie o PPP, wyniosłaby 4,9 mln zł.

— W tym projekcie mamy do czynienia z budynkiem zniszczonym, który wymaga natychmiastowej gruntownej przebudowy. Zakres prac budowlanych będzie bardzo szeroki i obejmie praktycznie wszystkie elementy budynku, w tym fundamenty, konstrukcję i elewację. Obiekt zostanie przekazany władzom Świebodzic — w pełni wykończony i wyposażony — za około 30 miesięcy od zawarcia umowy — wyjaśnia Marcin Golly.

Zgodnie z formułą, którą przewiduje urząd gminy Świebodzice, budynek przez cały czas trwania umowy z prywatnym partnerem pozostanie własnością gminy. Prywatna firma będzie odpowiedzialna jedynie za jego stan techniczny i utrzymanie go w odpowiednim standardzie. W projekcie przewidziano również niemal 190 mkw. powierzchni pod usługi medyczne — np. przychodnię lekarską i stomatologiczną. Całość zysków z prowadzonej w obiekcie działalności komercyjnej trafiać będzie do budżetu gminy. Grupa NDI w PPP zbudowała już m.in. odcinek autostrady A1 i przeprowadziła rewitalizację centrum Sopotu.

97,2 mln zł Na tyle rozbudowę i późniejsze utrzymanie domu seniora w Świebodzicach w formule PPP wyceniła spółka.

4,9 mln zł Tyle rocznie płaciłaby spółce gmina.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy