Serinus natrafił na liczne strefy gazu w Rumunii

ISBNews
opublikowano: 09-12-2014, 14:28

Serinus - działający w Rumunii za pośrednictwem swojej spółki zależnej Winstar Satu Mare SRL - natrafił na liczne strefy gazu w odwiercie Moftinu-1001, poinformował Serinus. Uzbrajanie i testowanie odwiertu rozpocznie się na początku lutego.

"Pomiary wykazały trzy strefy pochodzące z okresu pliocenu/miocenu z gazem potencjalnie opłacalnym do wydobycia o łącznej miąższości 17 metrów, zalegającym na głębokości ok. 730-900 metrów. Piaskowce te charakteryzuje doskonała porowatość zawierająca się w przedziale od 24% do 36%" - czytamy w komunikacie.

"Odwiert natrafił także na trzy dodatkowe strefy na głębokości od 500 do 600 metrów, o łącznej grubości piaskowców wynoszącej 23 metry. Strefy te pokazują dobre własności złożowe, jednak wstępne dane nie są rozstrzygające w kwestii istnienia tam węglowodorów, więc będą potrzebne dalsze badania w celu potwierdzenia komercyjnego charakteru tych stref" - czytamy także.

Spółka podała, że odwiert Moftinu-1001 został orurowany, zaś jego uzbrajanie i testowanie rozpocznie się na początku lutego. Serinus przedłoży rumuńskim regulatorom do akceptacji program uzbrajania i testowania, a uzyskanie stosownej zgody spodziewane jest w styczniu.

Urządzenie wiertnicze przenoszone jest obecnie do lokalizacji Moftinu-1002bis, gdzie - według założeń - mają być wykonane do końca bieżącego miesiąca prace wiertnicze i orurowanie. Jeśli odwiert Moftinu-1002bis będzie udany zostanie także uzbrojony i przetestowany bezpośrednio po pracach przy Moftinu-1001.

"Oba te odwierty wraz z niedawno pozyskanymi danymi z obszaru 180 km2 w ramach programu badań sejsmicznych 3D na obszarze Santau (w tym wykonanie odpowiednich dokumentów dla administracji państwowej), będą stanowiły wypełnienie wobec administracji państwowej i partnera minimalnych zobowiązań (Etapu 2) w zakresie prac na koncesji Satu Mare" - podała spółka.

Odwiert Moftinu-1001 został wykonany na obszarze bloku poszukiwawczego o powierzchni 765.000 akrów, określanego mianem koncesji Satu Mare, położonego w północno-zachodniej Rumunii. 60% koncesji Satu Mare należy do Winstar Satu Mare SRL, która jest także jej operatorem, a 40% należy do spółki zależnej KMG International.

Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji. W 2014 r. spółka rozpoczęła prace nad odwiertami w Rumunii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Serinus natrafił na liczne strefy gazu w Rumunii