Serwery wciąż ważne

Marek Mejssner
opublikowano: 26-02-2014, 00:00

Małe i średnie firmy w Polsce chętnie kupują serwery, choć coraz popularniejsze staje się przetwarzanie w chmurze.

Na światowym rynku serwerów nie dzieje się najlepiej. Trzeci kwartał 2013 r. czyli ostatni z określonymi wynikami finansowymi, był trzecim z rzędu kwartałem spadków. Według analityków największe spadki zanotowali producenci największych i średniej wielkości maszyn (licząc rok do roku o 22,5 proc. i 17,8 proc.), najchętniej natomiast klienci kupowali serwery x86. Tych sprzedano o 2,8 proc. więcej niż w III kw. 2012, czyli 2,2 mln. Cały rynek w III kw. 2013 r. obliczono na 2,3 mln sztuk serwerów; dominacja najtańszych urządzeń była więc ogromna. Co ciekawe, wzrosły o 5,6 proc. przychody ze sprzedaży urządzeń z Linuksem, podczas gdy spadły — ze sprzedaży dominujących na rynku serwerów windowsowych. Pierwsza pozycję na rynku zajął HP, podczas kiedy na drugą spadło IBM. W Polsce tymczasem rośnie zarówno sprzedaż serwerów przeznaczonych dla rynku MŚP, jak i specjalizowanych serwerów przeznaczonych do współdziałania z chmurami komputerowymi. Według dostawców sprzętu coraz więcej firm średnich decyduje się na cloud computing nie chcąc utrzymywać dużych i kosztownych działów IT. Jak twierdzą analitycy IDC wartość rynku cloud computing czyli przetwarzania w chmurze komputerowejw latach 2011-16 wzrośnie pięciokrotnie aż do poziomu 255 mln USD wymuszając duże zmiany na rynku serwerów.

Ważna skalowalność

Firmy małe i średnie mimo posiadania własnych działów informatycznych mają problem z podstawowym zdefiniowaniem zadań, do których działające w nich serwery mają być przeznaczone. Działa zwykle magia kosztów: mniejsze firmy poszukują rozwiązań najtańszych, licząc na to iż uda się z ich użyciem uruchomić wszystkie żądane aplikacje, większe firmy chętniej kupują rozwiązania zintegrowane, sądząc, że w ten sposób obniżą koszty. Istotnym parametrem, pomijanym w tych kalkulacjach jest skalowalność czyli dobieranie serwerów pod kątem nie oprogramowania i systemów, jakie będą zainstalowane obecnie, a rozwiązań możliwych do zainstalowania w przyszłości. Wysoka skalowalność oznacza faktyczną obniżkę kosztów poprzez tanią rozbudowę istniejącego serwera. Dobrym rozwiązaniem są tu serwery z dużą liczbą gniazd pamięci DIMM i wieloma kieszeniami na dyski twarde.

W systemach bez zmian

Na rynku systemów operacyjnych dla serwerów i powiązanego z nimi oprogramowania zarządzania i kontroli nie zanosi się na zmiany. Od ponad dekady serwery biznesowe najczęściej działają pod kontrolą Microsoft Windows, serwerowe dystrybucje Linuksa obsługują zwykle serwery WWW i z oprogramowaniem do zarządzania usługami, zaś Apple to rozwiązania dedykowane. Ta ostatnia firma oferuje przeznaczony dla serwerów Apple OS X 10.8 MacOS z aplikacjami Server App, ale ten system można stosować w sieci złożonej homogenicznych rozwiązań Apple, jeśli się chce uniknąć kłopotliwych rozwiązań pośredniczących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu