Sesja pod dyktando władz monetarnych

WST
opublikowano: 22-06-2011, 22:06

Środowa sesja na amerykańskich giełdach zdominowana została całkowicie przez dwa wydarzenia. Oba o bardzo ważnym znaczeniu dla trendu i przyszłej sytuacji na parkietach. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Chodzi o decyzje amerykańskich władz monetarnych odnośnie wysokości stóp procentowych oraz o komentarz szefa Fed do obecnej i prognozowanej kondycji gospodarki.

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami FOMC, organ Fed odpowiedzialny za politykę stóp, utrzymał cenę pieniądza na dotychczasowym poziomie. Co ważniejsze, tak liberalna polityka ma być utrzymana przez długi czas.

Istotna kwestią jest również zakończenie programu QE2 (ilościowego luzowania) zgodnie z harmonogramem, ale... Fed nadal zamierza utrzymywać luźną politykę w celu wspierania wzrostu gospodarczego w USA.

Według Fed obserwowane spowolnienie tempa ożywienia gospodarczego w USA będzie prawdopodobnie przejściowe, a inflacja choć wzrosła, jednak oczekiwania wobec niej pozostają stabilne. Z kolei bezrobocie pozostaje wysokie, jednak stopa bezrobocia powinna stopniowo spadać.

Trzy główne indeksy parkietów NYSE i Nasdaq cały dzień zachowywały się bardzo nerwowo to wychodząc ponad, to schodząc poniżej poziomu z wtorkowego zamknięcia. Pod koniec sesji, reagując na wystąpienie Bena Bernanke mocniej przycisnęła strona podażowa. Takie zachowanie uzasadnia prawdopodobnie rozczarowanie związane z jednej strony z obniżeniem prognozy PKB USA, z drugiej zaś brakiem nowych inicjatyw na rzecz dalszego pobudzenia gospodarki.

Ostatecznie, na finiszu sesji indeks Dow Jones IA tracił 0,66 proc. Wskaźnik S&P500 spadał o 0,65 proc. zaś Nasdaq zniżkował o 0,67 proc.

Wśród spółek uwagę przykuwał FedEx. Jedna z największych na świecie obok United Parcel Services firm spedycyjno-kurierskich pochwaliła się wynikami za czwarty kwartał roku obrachunkowego. Zysk okazał się o 33 proc. wyższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i przedstawiła ambitne oczekiwania na kolejne miesiące.

Wzięciem cieszyły się również udziały CarMax. Kurs rósł momentami o ponad 6 proc. po tym jak największy w USA sprzedawca używanych samochodów znalazł w pierwszym kwartale więcej nabywców na pojazdy przy wyższych cenach.

Silnie spadał za to kurs akcji Adobe. Producent oprogramowania graficznego poinformował, że zysk w trzecim kwartale może być niższy niż 50 centów na akcję, podczas gdy analitycy zakładają wynik na średnim poziomie 54 centów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Sesja pod dyktando władz monetarnych