Sesje w Europie kończą się spadkami

Towarzystwo Ubezpieczeniowe "EUROPA" - Spółka Akcyjna
opublikowano: 18-12-2002, 18:30

LONDYN (Reuters) - Środowe sesje w Europie kończyły się spadkami. Inwestorzy boją się coraz bardziej prawdopodobnej wojny w Iraku, a słabe wyniki amerykańskiej spółki technologicznej Micron spowodowały przecenę w sektorze technologicznym na Starym Kontynencie.

Informacja, że strata tego producenta mikroprocesorów będzie w pierwszym kwartale roku obrachunkowego większa niż oczekiwano spowodowała spadek kursów akcji takich jego europejskich konkurentów jak niemiecki Infineon i holenderski ASML.

Straty nie ograniczyły się jednak do sektora technologicznego. Rynek spodziewa się, że USA oskarżą Irak o złamanie oenzetowskiej rezolucji dotyczącej rozbrojenia, co będzie krokiem w stronę wojny. Konflikt zbrojny na dużą skalę mógłby zaś zachwiać kruchym ożywieniem światowej gospodarki.

Wprawdzie amerykańscy politycy zapewniają, że taka deklaracja nie oznacza natychmiastowego wybuchu wojny, to ceny ropy wciąż rosną, ponieważ inwestorzy boją się, że wojna może zakłócić ciągłość dostaw z regionu Zatoki Perskiej.

Wtorkowa informacja o bankructwie grupy pożyczkowej Conosco - trzecim największym bankructwie w historii USA - w połączeniu z zagrożeniem wojennym przypomniało inwestorom, że demony które nękały rynki finansowe w 2002 roku wcale nie należą do przeszłości.

W środę traciły także spółki, których szefowie niespodziewanie podali się do dymisji. Kurs brytyjskiego giganta komórkowego, Vodafone, spadł o 2,4 procent, ponieważ jego prezes, Chris Gent zapowiedział, że od lipca przyszłego roku przechodzi na emeryturę.

Ta deklaracja zaskoczyła niektórych graczy i dała powód do spekulacji na temat jego powodów odejścia.

O prawie 2,5 procent spadł kurs niemieckiej grupy ubezpieczeniowej Allianz, ponieważ spółka nieoczekiwanie zdymisjonowała swojego dotychczasowego szefa - Henninga Schulte-Noelle i zastąpiła go członkiem rady nadzorczej, Michaelem Diekmanem.

Na tym niewesołym tle korzystnie wyróżniała się francuska grupa kosmetyczna L'Oreal. Kurs spółki wzrósł, ponieważ jej prezes, Lindsay Owen-Jones powiedział dziennikowi Le Figaro, że czwarty kwartał będzie dla firmy najlepszy w tym roku.

Do godziny 18.23 indeks Eurotop 300 spadł o 1,86 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 stracił 2,01 procent.

((Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; redagowała: Barbara Woźniak; Reuters Messaging: tomasz.krzyzanowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Towarzystwo Ubezpieczeniowe "EUROPA" - Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Sesje w Europie kończą się spadkami