Sesje w Europie kończą się zwyżkami

opublikowano: 26-03-2004, 19:52

Reuters: Piątkowe sesje na giełdach w Europie zakończyły się zwyżkami dzięki pozytywnej prognozie tegorocznych zysków ze strony niemieckiej Lufthansy jak i dobrym perspektywom dla przemysłu stalowego. Wzrosły akcje Arcelora, największego na świecie producenta stali, w wyniku podwyższenia przez JP Morgan rekomendacji dla firmy. Za taką decyzją banku inwestycyjnego ma stać możliwość wzrostu popytu na stal w Europie.

"Ceny surowca na rynkach światowych umożliwiają producentom z UE dalsze zwiększenie ich cen, co stanowi poważny potencjał wzrostowy dla firm" - napisał JP Morgan w komunikacie.

Trzeci co do wielkości europejski producent stali, Corus Group, również zanotował wzrost kursu po tym jak ogłosił, że wzrost cen stali pozwoli zakończyć serię strat.

Indeks FTSE Eurotop 300 wzrósł ostatecznie o 0,22 procent, zaś DJ Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,18 procent.

"Rynek potrzebuje dobrych wieści co do światowego ożywienia gospodarczego i dowodów na to, że wzrost ten dotyczy również Europy" - powiedział Nigel Richardson, analityk w AXA Investment Managers.

"Ostatnio było trochę wahań z powodu ataków bombowych w Madrycie, który były nieprzyjemnym przypomnieniem, że kwestie bezpieczeństwa światowego nie dadzą o sobie zapomnieć" - dodał.

Rynki również pozytywnie przyjęły dane o indeksie Ifo, obrazującym nastroje zachodnioniemieckich przedsiębiorców, który spadł w marcu do 95,4 punktu z 96,4 punktu w lutym. Co prawda analitycy przewidywali, że wartość wskaźnika wyniesie 95,7 punktu, ale rynek z ulgą przyjął komentarz Ifo, z którego wynika, że rezultaty ankiety opracowanej przed zamachami w Madrycie jak i przeprowadzonej po nich nie różnią się zanadto.

((Tłumaczył: Adrian Krajewski; RM: » adrian.krajewski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700; » warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sesje w Europie kończą się zwyżkami