Sesje w Europie kończyły się spadkami

"PIA PIASECKI" Spółka Akcyjna
opublikowano: 10-07-2002, 19:02

LONDYN (Reuters) - Środowe sesje w Europie kończyły się spadkami po raz trzeci z rzędu, a główne indeksy oscylowały wokół poziomów najniższych od dziewięciu miesięcy.

Powodem środowych spadków było między innymi niespodziewane usunięcie dwóch wielkich europejskich spółek - koncernu paliwowego Royal Dutch & Shell i producenta dóbr szybkozbywalnych - Unilevera z amerykańskiego indeksu giełdowego S&P 500. Tworząca go agencja Standard & Poor's chce się odtąd bardziej skoncentrować na firmach amerykańskich.

"Przykładając tradycyjne miary, jak na przykład porównanie do rentowności obligacji, akcje wydają się tanie, ale inwestorzy wciąż niepokoją się o poziom zysków przedsiębiorstw" - powiedział analityk jednej z brytyjskich firm zarządzających aktywami.

Kurs Royal Dutch, 12 pod względem wielkości spośród pięćsetki wchodzącej w skład indeksu S&P, spadł o 8,4 procent, najwięcej spośród wszystkich europejskich blue-chipów. Unilever stracił 6,4 procent.

Niektórzy europejscy gracze byli wyraźnie zirytowani niespodziewaną decyzją S&P i tempem w jakim została ona wprowadzona w życie. Niektórzy uważają, że jest to kolejny przejaw amerykańskiego protekcjonizmu.

Do pogłębienia się spadków w Europie przyczyniły się też zniżki na Wall Street, które wprawdzie zaczęło sesję od wzrostów, ale szybko znalazło się na minusie.

Do godziny 19.00 indeks Eurotop 300 stracił 2,95 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 spadł o 2,95 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "PIA PIASECKI" Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sesje w Europie kończyły się spadkami