Sesje w USA skończyły się spadkami z powodu danych

PAP
opublikowano: 21-02-2003, 08:07

NOWY JORK (Reuters) - Czwartkowe sesje na giełdach w Nowym Jorku zakończyły się spadkami. Słabe dane o kondycji gospodarki oraz obawy przed wojną w Iraku zniechęciły inwestorów do kupowania akcji.

W czwartek amerykański rząd poinformował o wzroście cen produkcji sprzedanej przemysłu oraz liczbie nowych bezrobotnych. Rekordowy poziom osiągnął też amerykański deficyt handlowy.

"Dane makroekonomiczne były słabe, co negatywnie odbija się na kondycji rynku" - powiedział Andrew Baker z banku inwestycyjnego Wedbush Morgan.

"Inwestorzy nie chcą angażować dużych środków z powodu napięć wokół Iraku" - dodał Baker.

Indeks Dow Jones spadł o 1,07 procent do 7.914,96 punktu, a Nasdaq Composite obniżył się o 0,23 procent do 1.331,23 punktu.

Trzecią sesję z rzędu wzrosły ceny obligacji skarbowych, a rentowność papierów 10-letnich spadła do najniższego poziomu w tym roku. Z obawy przed reperkusjami ewentualnej wojny w Iraku, inwestorzy wycofują się z akcji i lokują swoje środki w inwestycjach uważanych za bezpieczne.

Negatywny wpływ na nastroje graczy miał też raport Banku Rezerwy Federalnej w Filadelfii, który wskazał na znaczące pogorszenie się klimatu koniunktury w trzecim co do wielkości okręgu przemysłowym USA.

Indeksy zaczęły zniżkować, gdy przedstawiciel administracji amerykańskiej zapowiedział, że nowa rezolucja stwierdzająca, że Irak "złamał materię" wcześniejszej rezolucji wzywającej kraj do bezwarunkowego rozbrojenia, zostanie w przyszłym tygodniu zaprezentowana Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Zwyżkowały akcje spółek z branży producentów mikroprocesorów, w tym największej z nich - Intela. Merrill Lynch podwyższył rekomendację dla spółki do "neutralnie" ze "sprzedawaj" oraz dla całego sektora.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagował: Adrian Krajewski; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sesje w USA skończyły się spadkami z powodu danych