Setki milionów idą na rewitalizację Łodzi

Izabela Tadra
opublikowano: 16-07-2009, 00:00

Łódź chce być w 2016 r. stolicą kultury europejskiej. Ale to musi sporo kosztować. Przetargi właśnie ruszyły.

Łódź chce być w 2016 r. stolicą kultury europejskiej. Ale to musi sporo kosztować. Przetargi właśnie ruszyły.

Ponad 200 mln zł będzie kosztowała rewitalizacja starej łódzkiej elektrociepłowni EC1, części kompleksu Nowe Centrum Łodzi. Dzięki tym pieniądzom w miejscu pochodzącego z początku XX wieku kompleksu ciepłowniczego powstanie ośrodek "EC1 Łódź — Miasto Kultury", który ma być mekką ludzi filmu, teatru, malarstwa czy fotografii oraz kartą przetargową miasta w bojach o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wczoraj ogłoszono przetarg w tej sprawie (więcej w ramce).

90 ha kultury

Nowe Centrum Łodzi zajmie 90 ha pomiędzy ulicami Tuwima, Narutowicza, Sienkiewicza i Kopcińskiego. W sierpniu 2007 r. rada miejska jednogłośnie przegłosowała program jego budowy. Partnerem miasta w jego realizacji jest Fundacja Sztuki Świata, założona przez Davida Lyncha, Marka Żydowicza, dyrektora festiwalu Plus Camerimage, i Andrzeja Walczaka, współwłaściciela Grupy Atlas. Sama instytucja podlega prezydentowi Łodzi. Będzie to największy tego typu projekt w Europie. Projekt zagospodarowania przygotował Rob Krier, który zaprojektował dzielnicę Kirchsteigfeld w Poczdamie czy portową Batavię w holenderskim Leystad. Tu, gdzie dziś stoi dworzec Łódź Fabryczna, za kilka lat będzie centrum festiwalowe, studio filmowe Davida Lyncha, planetarium, nowa siedziba festiwalu Camerimage oraz legendarna wytwórnia filmowa Se-Ma-For.

Kasa obiecana

W ciągu dwóch lat miasto na Nowe Centrum Łodzi wyłoży około 10 mln zł. To kropla w morzu potrzeb inwestycji, ale jest ona wpisana w wieloletni plan budżetowy, więc finansowanie jest już zapewnione.

— Jest to gigantyczna inwestycja. EC1 to tylko jeden z jej fragmentów. Na rewitalizację obu jego części, wschodniej i zachodniej, miasto wyłoży 83 mln zł. Kolejne 97 mln da województwo, a resztę dołoży Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego — mówi Mariusz Jachimek z EC1.

Inny fragment inwestycji, Specjalna Strefa Sztuki (SSS), która na wizualizacjach wygląda jak szklana tuba, jest na pierwszym miejscu listy rezerwowej projektów, do których planuje dołożyć się resort kultury.

— Mieliśmy wyższą pozycję, ale z realizacją tego projektu musimy poczekać na zakończenie budowy podziemnego dworca Łódź Fabryczna, czyli do 2011 r. — mówi Mariusz Jachimek.

Projekt SSS pochłonie 340 mln zł. Ponad 1/3 obiecało dać ministerstwo, resztą kosztów po równo podzielą się miasto i województwo.

Izabela Tadra

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane