Sezon emisji się wydłuży

  • Emil Szweda
opublikowano: 12-06-2016, 22:00

Rank Progress ma pieniądze na spłatę czerwcowej serii, emisje Banku Pocztowego, Kruka i Victorii Dom zakończyły się sukcesem, a inwestorzy mogą przygotowywać się do kolejnych ofert — to ta jaśniejsza strona Catalyst z ostatnich dni.

Po ciemnej stronie znalazły się informacje o braku wykupu obligacji Polbrandu w terminie (spółka zapewnia, że zrealizuje wykup do końca miesiąca) oraz rozjeżdżające się interesy części obligatariuszy Dayli i Kerdosu.

Restrukturyzacja Kerdosu może się powieść, tylko jeśli posiadacze obligacji Dayli (zależnej od Kerdosu i stanowiące jego główne aktywo) nie będą egzekwowali zabezpieczenia z obligacji (ustanowiono je na zapasach sieci drogerii). Konflikt interesów jest widoczny i rozwiązać go może chyba tylko przekonanie posiadaczy obligacji Dayli, że na egzekucję z majątku jest już za późno, wartościowe zapasy zostały bowiem sprzedane na rzecz utrzymania płynności sklepów, zaś obecnie mogą zostać spłaceni co najwyżej dożywotnim zapasem przeterminowanego żelu do włosów. Więcej szczęścia mają posiadacze obligacji Polbrandu, których obligacje zabezpieczono hipotecznie, zaś sama spółka prowadzi negocjacjedotyczące pozyskania refinansowania papierów.

Od czasu upadku Ganta problemy z wykupem obligacji dotyczą jednak przede wszystkim spółek małych i na razie tak pozostanie. Największy w tym roku znak zapytania można było postawić przy papierach Rank Progressu, który od dłuższego czasu bez powodzenia rozmawiał z posiadaczami obligacji wartymi prawie 100 mln zł na temat ich refinansowania. Ostatecznie finansowania udzielił mu Bank Ochrony Środowiska i w efekcie Rank Progress pewnie na dłużej pożegna się z obligacjami, bo złych doświadczeń nie zapomina się prędko.

W kategoriach sukcesu i emitenta, i całego rynku należy oceniać zamknięcie emisji obligacji Banku Pocztowego w pełnym wymiarze.

Relatywnie niewielka nadsubskrypcja świadczy o dobrym dopasowaniu parametrów oferty do apetytów inwestorów, zaś tych Bank Pocztowy pozyskał ponad 700 i częściowo był to ich pierwszy kontakt z obligacjami firm. Można więc sądzić, że jego ponowienie jest kwestią czasu.

Tymczasem sezon publicznych emisji obligacji nie kończy się z nadejściem upałów.

Inwestorzy jeszcze w tym miesiącu mogą liczyć na debiutancką ofertę ze strony PCC Exol, którego prospekt został w piątek zatwierdzony przez KNF, miesiąc po jego złożeniu przez spółkę. Można ostrożnie zakładać, że kupon będzie wyższy niż 5 proc. płacone przez PCC Rokita (wspólna dla obu spółek jest nie tylko siedziba w Brzegu Dolnym, ale też główny akcjonariusz — PCC SE) ze względu na nieco wyższe wskaźniki zadłużenia PCC Exol. Z mniej oficjalnych informacji wynika natomiast, że po małych emisjach publicznych AOW Faktoring i BVT w najbliższych tygodniach pojawią się kolejne tego typu propozycje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy