Sezon wyników będzie przełomowy

opublikowano: 12-02-2019, 22:00

Po trzech kwartałach spadku zysków, w czwartym kwartale 2018 r. dynamika w końcu była dodatnia, szacują analitycy DM BOŚ.

Sezon wyników na warszawskiej giełdzie powoli się rozkręca, a opublikowane do tej pory raporty przyniosły rezultaty albo zgodne z oczekiwaniami, albo rozczarowujące, ale eksperci Domu Maklerskiego BOŚ są przekonani, że wyniki wyznaczą punkt zwrotny. W raporcie z 4 lutego analitycy podsumowali prognozy dla niemal 80 spółek, które monitorują. Choć oczekiwana dynamika przychodów tej grupy, sięgająca 8 proc., jest o połowę niższa niż w trzecim kwartale i o jedną czwartą niższa niż w drugim kwartale 2018 r., to powinna wystarczyć do zapewnienia dodatniej dynamiki zysku EBITDA, operacyjnego i netto. Na tym ostatnim poziomie wzrost skorygowanych o zdarzenia jednorazowe zysków ma wynieść 4 proc., wobec spadku o 7 proc. w trzecim kwartale 2018 r.

Eksperci przypominają, że trzy wcześniejsze kwartały były zaskakująco słabe, a w pierwszym półroczu mniej niż połowa spółek, które analizują,zanotowało poprawę zysków w ujęciu rok do roku. Nieco lepiej było w okresie od lipca do września, ale nawet wtedy ledwie połowa spółek mogła pochwalić się dodatnią dynamiką. Teraz powinno się to zmienić, a błysnąć powinny zwłaszcza spółki o dużej kapitalizacji — te średnie i mniejsze wciąż jako grupa będą w odwrocie. DM BOŚ prognozuje, że łączny zysk netto maluchów i średniaków będzie o 8 proc. niższy niż przed rokiem — ale jednocześnie o 16 proc. lepszy niż w trzecim kwartale, kiedy spadek zysków r/r wyniósł 18 proc. Za faworytów w sezonie wyników analitycy uznają spółki z sektora dóbr konsumpcyjnych, firmy wydobywcze i rafinerie oraz banki. Na przeciwnym biegunie znaleźć się mają natomiast przedstawiciele sektora chemicznego, budowlanego i deweloperskiego.

Dobrych wyników przedstawicieli sektora finansowego, w tym banków, oczekują też analitycy Domu Maklerskiego mBanku, którzy przewidują, że branża odnotuje rekordowy kwartał, choć będzie to również konsekwencja zdarzeń o charakterze jednorazowym. Dobre wyniki mają przedstawić spółki mediowe oraz Asseco Poland. Dla spółek przemysłowych był to natomiast ostatni kwartał poprawy rezultatów, a przy okazji omawiania wyników zarządy będą studzić oczekiwania na 2019 r. z uwagi na wyższe koszty energii i płac oraz niesprzyjające otoczenia dla eksporterów, przewidują eksperci mBanku.

REKOMENDACJE: Giełdowi faworyci

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ w raporcie z 4 lutego wytypowali 22 spółki, które ich zdaniem będą się zachowywać lepiej od rynku w najbliższych tygodniach. Na liście faworytów są: 11 bit studios, AB, Asbis, Asseco Poland, Asseco SEE, CD Projekt, Ciech, Dino, Dom Development, Erbud, GTC, Inter Cars, LPP, Lotos, Marvipol Development, Mercator, Mercor, Pekao, PKO BP, Ten Square Games, Unimot oraz VRG. Nowe spółki na liście to Erbud, Pekao, Ciech i Unimot. Wśród usuniętych są natomiast Famur i PKN Orlen. Do grona potencjalnych maruderów dodano Vivid Games, Farm51, mBank i Millenium, a są w nim także CI Games, Elektrobudowa, KGHM i Lena Lighting. Raport brokera dostępny jest na pb.pl. [KZ]

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64