Sezon wyników kwartalnych otwarty

Superfund TFI
opublikowano: 20-01-2010, 19:29

W środę inwestorzy zdecydowanie stracili apetyt na ryzyko. Czerwony kolor opanował większość światowych rynków akcji oraz surowców.

W mieszanych barwach zakończyła się z kolei sesja na GPW. Podczas gdy WIG20 pozostał na praktycznie niezmienionym poziomie, indeksy małych i średnich spółek nieznacznie zyskały na wartości. Średnie mWIG40 i sWIG80 zakończyły dzień na poziomach o odpowiednio 0,6 proc. i 0.17 proc. wyższym niż we wtorek.

Nastroje na rynkach pogorszyła między innymi informacja z Dalekiego Wschodu. Chiński rząd daje coraz wyraźniejsze sygnały, że czas nacisnąć hamulec, aby uratować gospodarkę przed przegrzaniem i nie doprowadzić do powstania bańki na rynkach aktywów. Ograniczenie akcji pożyczkowej w Państwie Środka przełoży się zapewne negatywnie na tempie odbicia w globalnej gospodarce. Dodatkowe trzy grosze dołożyły również niekorzystne wypowiedzi Jose Barroso na temat stanu greckiego budżetu. W efekcie rentowność greckich 10-latek skoczyła o 26 pkt. bazowych. Na wartości zyskały amerykańskie obligacje i waluta.

Wśród opublikowanych w środę danych warto zwrócić uwagę na wieści z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Podczas gdy liczba rozpoczętych budów skurczyła się o 4 proc. głównie na skutek kiepskich warunków pogodowych, niespodziewanie o 11 proc. wzrosła liczba pozwoleń na budowę budów. To dobry znak dla amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie od pewnego czasu można było odnieść wrażenie nadciągającego zastoju. Nowe dane świadczą, że chociaż było zbyt mokro i zimno, aby wbić łopatę, deweloperzy wciąż są skłonni rozpoczynać nowe inwestycje na rynku budowlanym.

Cały obecny tydzień upłynie zapewne pod znakiem publikacji raportów kwartalnych za oceanem. Dzisiejsze wyniki Bank of Amercica i Morgan Stanley. Do piątku poznamy również osiągnięcia między innymi Xerox, McDonald’s i General Electric. Od ich wymowy zależeć będzie zapewne przebieg najbliższych sesji.

Adam Zaremba
Doradca inwestycyjny
Superfund TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Superfund TFI

Polecane