SG: rząd trzyma deficyt w ryzach

Marek Druś
24-01-2002, 00:00

Ostatnie dane o realizacji budżetu na 2001 r. wskazują na utrzymanie zakładanej wielkości deficytu. Oznacza to, że w trakcie pierwszych 100 dni działalności rząd prowadził zdyscyplinowaną politykę finansów publicznych — napisali w swoim raporcie analitycy Societe Generale.

— Pomimo pogarszającej się sytuacji finansów publicznych oraz zbliżających się wyborów dyscyplina polityki finansowej pozostała nienaruszona. Problemy pokazały się zwłaszcza po stronie przychodów, najbardziej dotkniętej przez bliski stagnacji stan gospodarki — napisali autorzy raportu SG.

Analitycy szacują, że spadek przychodów budżetu o 12 mld zł w odniesieniu do zakładanej wielkości spowodowały głównie niższe wpływy z tytułu podatków. Ich zdaniem, pogorszenie wyników to efekt ubiegłorocznego spowolnienia gospodarczego lub zbyt optymistycznych założeń przyjętych przy tworzeniu budżetu na 2001 rok.

— Warto zauważyć, że wydatki budżetu również były o blisko 12 mld zł niższe niż zakładano, z czego połowa tej sumy miała swoje źródło w niezrealizowanych wydatkach na świadczenia socjalne — napisano w raporcie SG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SG: rząd trzyma deficyt w ryzach