Sharp dostanie grant rzutem na taśmę

MAG
opublikowano: 26-06-2008, 00:00

Bruksela zgodziła się, by polski rząd wspomógł japońskiego producenta. Całe szczęście, bo przepadłyby pieniądze na jego grant.

Bruksela zgodziła się, by polski rząd wspomógł japońskiego producenta. Całe szczęście, bo przepadłyby pieniądze na jego grant.

Wczoraj Komisja Europejska (KE) poinformowała, że zgadza się na 48,3 mln EUR (162,3 mln zł) pomocy publicznej dla firmy.

— Z przyjemnością zatwierdzam projekt, który zwiększy konkurencyjność zarówno Polski, jak i Europy w dynamicznie rozwijającym się sektorze elektroniki użytkowej — mówi Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji.

Na pomoc dla Sharpa składają się: grant od rządu wysokości 89,7 mln zł, zwolnienia podatkowe i zwolnienia z innych opłat.

Właśnie grant był zagrożony, bo zgodnie z obowiązującymi przepisami, pieniądze zarezerwowane na niego w Ministerstwie Gospodarki trzeba wydać do końca czerwca. Gdyby procedury w KE przedłużyły się, rząd miałby kłopot ze znalezieniem pieniędzy na wsparcie Japończyków. Zresztą już w 2007 r. pieniądze przepadły i firma nie dostała blisko 20 mln zł wsparcia. W tym roku jest to około 40 mln zł. Zagrożenie, że także w tym roku nie uda się zdążyć z notyfikacją, było spore.

— To wielka bolączka naszego systemu prawnego. Postępowanie notyfikacyjne trwa długo, a pieniądze w dyspozycji Ministerstwa Gospodarki pozostają maksymalnie półtora roku. Potrzebujemy systemowego rozwiązania, bo taki problem będziemy mieć i w przyszłości — komentuje Marcin Gmaj z kancelarii Baker & McKenzie, która obsługuje Sharpa.

Podobno dzięki zabiegom Teresy Kamińskiej, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, i europosła Jerzego Buzka udało się przekonać KE, żeby zwołała specjalne kolegium w sprawie Sharpa.

Tymczasem Sharp wybudował już w Łysomicach pod Toruniem fabrykę modułów LCD i telewizorów LCD. To inwestycja za 595,5 mln zł, dzięki której firma zatrudni 3 tys. osób. Dodatkowo, w Crystal Parku utworzonym wokół inwestycji w pomorskiej strefie, inwestuje ośmiu kooperantów Sharpa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu