Shell nie chce być już “Royal Dutch”

opublikowano: 15-11-2021, 15:13

Koncern naftowy Shell planuje przeniesienie centrali z Holandii do Wielkiej Brytanii, gdzie zamierza też płacić podatki. W związku z tym straci prawo do “Royal Dutch” w nazwie, donosi The Guardian.

W ramach upraszczania struktury spółki zrezygnuje ona także z notowania dwóch rodzajów akcji choć nadal pozostanie na giełdach w Amsterdamie, Londynie i Nowym Jorku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Shell twierdzi, że planowane zmiany pozwolą mu zwiększyć szybkość podejmowania decyzji i uelastycznią działalność firmy. Holenderski minister gospodarki stwierdził jednak, że jest „niemile zaskoczony” ogłoszonymi przez koncern zmianami. Ujawnił, że władze rozmawiają ze spółką o konsekwencjach, które one za sobą pociągną.

The Guardian zwraca uwagę, że zmiany w Shell następują kilka miesięcy po tym jak sąd w Holandii nakazał koncernowi zredukować emisje o 45 proc. do 2030 roku w porównaniu z ich poziomem z 2019 roku. Zmiany następują również po tym jak amerykański fundusz hedgingowy Third Point ujawnił się jako duży akcjonariusz spółki z intencją wymuszenia na niej dokonania podziału i zaprzestania jednoczesnej realizacji wykluczających się strategii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Guardian

Polecane