Shiller: bitcoin może być kolejnym nieudanym eksperymentem

opublikowano: 22-05-2018, 10:44
aktualizacja: 22-05-2018, 10:50

Kryptowaluty przypominają niektóre najbardziej głośne eksperymenty walutowe w historii, twierdzi noblista Robert Shiller.

Shiller nie pierwszy raz mówi o kryptowalutach, czy konkretnie bitcoinie, jako przelotnej modzie. Obecnie podkreśla, że mania dotycząca stworzenia nowych pieniędzy w różnych formach objawia się od XIX wieku.

Zobacz więcej

Robert Shiller

Bloomberg

- Każda z tych pieniężnych innowacji była powiązana z opowieścią o wyjątkowej technologii – zwraca uwagę Shiller, profesor ekonomii na Uniwersytecie Yale. – Jednak bardziej fundamentalnie wszystkie są powiązane głębokim pożądaniem jakiejś rewolucji w społeczeństwie – dodał.

Jego zdaniem, w przypadku bitcoina i innych kryptowalut jest podobnie. Zostały stworzone przez społeczność przedsiębiorców trzymających się z dala od rządów, które ich zdaniem „sterują w kierunku nierówności i wojny”.

Mania bitcoina jest obecnie częściowo spowodowana także jego tajemniczością, twierdzi Shiller.

- Praktycznie nikt poza departamentami nauk komputerowych nie może wyjaśnić jak działają kryptowaluty. I ta tajemnica tworzy aurę wyłączności, daje nowym pieniądzom atrakcyjność i napełnia ich zwolenników rewolucyjnym żarem – uważa amerykański ekonomista. – Nic z tego nie jest nowe i tak jak było w przypadku pieniężnych innowacji z przeszłości, pozornie fascynująca historia może nie wystarczyć – dodaje.   

Bitcoin tanieje we wtorek o 1 proc. do 8309,73 USD. W grudniu ubiegłego roku jego cena zbliżała się do 20 tys. USD.

 

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu