„Shiller P/E wysyła ostrzegawczy sygnał”

opublikowano: 25-03-2014, 13:39

Skorygowany cyklicznie wskaźnik cena/zysk opracowany przez noblistę Roberta Shillera osiągnął poziom, który jest sygnałem ostrzegawczym dla rynku akcji, wskazuje Spencer Jakab z The Wall Street Journal.

Wskaźnik opracowany przez Shillera wykorzystuje zyski z 10 lat zamiast jednego roku, co pozwala mu zniwelować skutki krótkoterminowych fluktuacji. W poniedziałek wskaźnik miał wartość 25,73 i był aż o 56 proc. wyższy niż średnia liczona od 1881 roku. Jakab przypomina, że Shiller P/E poszedł mocno w górę przez załamaniem na rynkach akcji w 1929, 2000 i 2007 roku. Przyznaje jednak także, że jego mocny wzrost poprzedzał również okresy, kiedy nie dochodziło do gwałtownych zmian na rynkach.

None
None

Wartość wskaźnika znajduje się obecnie w górnych 10 proc. historycznego zakresu. W przeszłości zapowiadało to średnio 1,4 proc. realny, złożony, roczny spadek S&P500 w okresie nadchodzącej dekady, informuje Jakab.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane