Shoplo przejęte przez jednorożca

opublikowano: 12-02-2019, 14:55

Platforma do tworzenia e-sklepów trafiła do portfela SumUpu, operatora płatności, jednego z najszybciej rozwijających się europejskich fintechów.

Wkład polskich inwestorów zaczyna przynosić zyski. Działająca od 2012 r. platforma Shoplo do budowy sklepów internetowych i zarządzania nimi najpierw została wsparta przez aniołów biznesu, w tym Mariusza Gralewskiego, współzałożyciela Goldenline. Potem zainwestowały w nią Protos VC i Xevin Investments, a w ostatniej rundzie pieniądze dorzucił fundusz bValue.

Zobacz więcej

E-SKLEP NA PLATFORMIE: Grzegorz Lech i Patryk Pawlikowski postanowili wyjść naprzeciw drobnym sprzedawcom online. Oferują im internetowy sklep w abonamencie, zakładany na platformie Shoplo. Stronę technologiczną przedsięwzięcia biorą na siebie. [FOT. ARC]

Teraz wszyscy zbierają owoce - Shoplo zostało właśnie przejęte przez SumUp, stworzonego w Niemczech operatora płatności mobilnych, który ma obecnie siedzibę w Wielkiej Brytanii i status „jednorożca”, co oznacza, że jego wycena przekroczyła 1 mld USD. Wartości transakcji nie ujawniono. 

„Dzięki przejęciu Shoplo zyskaliśmy wzorzec, technologię i ekspertyzę, pozwalającą nam rozszerzyć działalność na sektor e-commerce i oferować skalowalne rozwiązanie, pozwalające sprzedawcom łatwo tworzyć własne e-sklepy i sprzedawać na wielu platformach e-handlowych dzięki kilku kliknięciom" - głosi komunikat prasowy SumUpu.

Dynamiczny biznes

Twórcami i członkami zarządu Shoplo są Patryk Pawlikowski i Grzegorz Lech. 

„Od dziś Shoplo i SumUp służą przedsiębiorcom na całym świecie, by łączyć online z offline. To ponad 1300 osób z ponad 50 krajów, rozsianych po całym świecie, działających na ponad 30 rynkach” - napisał Patryk Pawlikowski.

W rozmowie z „Pulsem Biznesu” zaznaczył, że ekspansja zagraniczna zawsze była ambicją jego start-upu. I jest to poniekąd forma jej realizacji. Wpięcie firmy w struktury SumUp będzie także szansą rozwoju dla pracowników Shoplo – polski zespół będzie kontynuował pracę, w przyszłości zostanie natomiast powiększony i zinternacjonalizowany. 

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

- Start-up, który tworzony jest na mocnym, technologicznym fundamencie, zawsze obroni się na rynku – komentuje Marcin Kurek, jeden z zarządzających Protos VC. 

Zadowoleni inwestorzy

Przedstawiciel Protosa ujawnia, że sprzedaż udziałów w Shoplo przyniosła funduszowi prawie dziesięciokrotny zwrot z inwestycji. Jest to już w sumie piąty start-up sprzedany przez podmiot, którego kapitalizacja wynosiła ok. 20 mln zł. 

Dla bValue, który w styczniu 2017 r. zainwestował w Shoplo 2,5 mln zł, jest to pierwsze całkowite wyjście z inwestycji.

- Cieszy nas, że w Shoplo i twórców platformy uwierzył bardzo dynamicznie rozwijający się SumUp – to dla branży w Polsce szansa na transfer know-how. Nie mogę mówić o stopach zwrotu, ale są one zadowalające. Była to dla nas nietypowa inwestycja, ponieważ nie byliśmy w tej spółce pierwszym inwestorem finansowym. Pieniądze, które od nas pozyskała, przeznaczono na rozwój platformy i pozyskanie klientów. Stworzono też nową nogę biznesową – system, pozwalający klientom, którzy korzystają z różnych platform sprzedażowych [np. jednocześnie z Etsy i Ebaya – przyp. red.], na zarządzanie zapasami. Rozwiązanie to jest obecnie skalowane  – dodaje Maciej Balsewicz, partner w bValue.

Przegląd rynku

W segmencie platform do tworzenia e-sklepów i zarządzania nimi ostatnio sporo się dzieje. W Polsce pod koniec ubiegłego roku fundusz MCI zainwestował 140 mln zł w notowaną na NewConnect spółkę IAI, której klienci generują roczne obroty w e-handlu na poziomie 4,5 mld zł - i zamierza rozwijać jej biznes za granicą.

Na świecie wyceny są jeszcze wyższe. W połowie ubiegłego roku Adobe za 1,68 mld USD kupiło Magento, jednego z liderów globalnej branży. Tymczasem Shopify, który obsługuje ponad 600 tys. e-sklepów, od debiutu na nowojorskim rynku NASDAQ w kwietniu 2015 r. zwiększyło kapitalizację dziesięciokrotnie i jest teraz wyceniane na ponad 19 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik, Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy