Siedem kroków po akcje GPW

Kamil Zatoński
18-10-2010, 00:00

Podpowiadamy, jak najlepiej zapisać się na akcje warszawskiej giełdy

Oferty PGE, PZU i Tauronu

były dobrą szkołą dla

giełdowych nowicjuszy. Ci,

którzy żałują, że wtedy nie

zaczęli przygody z GPW,

mają na to szanse

w ofercie… GPW.

Oto garść porad,

jak to zrobić najlepiej.

1 Twoja decyzja

Najważniejsze: zdecyduj, czy warto kupić akcje GPW. Oceń, czy ta inwestycja może przynieść ci satysfakcjonującą stopę zwrotu przy uwzględnieniu ryzyka związanego z samą spółką czy z ogólną koniunkturą na rynku.

2Otwórz rachunek

Jeśli zdecydujesz się kupić akcje, musisz posiadać rachunek inwestycyjny. Ci, którzy go nie mają, powinni go otworzyć w dowolnym biurze maklerskim lub banku, który oferuje taki rachunek powiązany ze zwykłym rachunkiem oszczędnościowo-rozlicze-niowym. Formalności najlepiej dopełnić osobiście (choć można to zrobić także przez internet). Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty i NIP. Zapisy na akcje GPW przyjmują wszystkie działające na polskim rynku biura maklerskie, które obsługują inwestorów indywidualnych. Pełna lista wraz z adresami placówek dostępna jest w prospekcie emisyjnym giełdy lub na stronie pb.pl.

3Pamiętaj o gotówce

Wpłać lub przelej na rachunek maklerski tyle pieniędzy, ile chcesz zainwestować w akcje GPW. Pamiętaj, że przelewy księgowane są zwykle następnego dnia po złożeniu dyspozycji. Nie dotyczy to przypadków, jeśli ROR i rachunek maklerski mamy w tej samej instytucji (np. w PKO BP i DM PKO BP). Ci, którzy posiadają już rachunek, muszą pamiętać o tym, że pokrycia zapisu nie mogą stanowić należności ze sprzedanych, ale jeszcze nierozliczonych akcji. Między sprzedażą a rozliczeniem mijają trzy dni.

4 Internet najtańszy

Zapisy na akcje można złożyć na trzy sposoby: osobiście w POK-u biura maklerskiego lub punktach przyjmowania zleceń, telefonicznie (trzeba zadzwonić do POK-u biura maklerskiego, w którym mamy rachunek) lub przez internet. Ponieważ przydział akcji nastąpi na specjalnej sesji GPW, to od zleceń zakupu większość biur maklerskich pobierze prowizję. Jej wysokość będzie zależna od sposobu złożenia zlecenia. Drożej jest osobiście i przez telefon, najtaniej — przez internet.

5Pamiętaj o prowizji

Zapisać można się na minimum 10, a maksimum 100 akcji GPW. Jeśli złożymy zlecenie na zakup większej liczby akcji (np. na 150), i tak zostanie ono zredukowane do 100. Zapisy przyjmowane będą od 18 do 27 października do godz. 23.59 po cenie maksymalnej równej 43 zł. Oznacza to, że by pokryć maksymalny zapis, trzeba mieć na rachunku 4,3 tys. zł plus prowizja (trzeba o tym pamiętać). Można złożyć tylko jeden zapis. Nawet jeśli złożymy dyspozycję w kilku biurach maklerskich, system zidentyfikuje inwestora po numerze PESEL i odrzuci nieprawidłowe zlecenia. Zapisu nie można anulować.

6Możliwa redukcja

Przydział akcji nastąpi na specjalnej sesji giełdowej 5 listopada. Wtedy też większość biur pobierze prowizję od zrealizowanych zleceń. Jeśli chętnych na walory ubezpieczyciela będzie więcej, niż wynosić będzie pula dla inwestorów indywidualnych, zlecenia będą redukowane. W pierwszej kolejności — te złożone na większą liczbę akcji. Jeśli będą redukcje, nadpłaty zostaną zwrócone inwestorom na rachunki w terminie wynikającym z wewnętrznych regulacji biura maklerskiego.

7I w końcu debiut

Debiut GPW planowany jest na 9 listopada. Dopiero wtedy akcjami będzie

można obracać — sprzedawać

lub dokupować. Do tego dnia pieniądze na zakup akcji GPW pozostaną zamrożone na rachunku.

Uwaga na te daty!

18 października

Początek zapisów inwestorów indywidualnych

27 października

Koniec zapisów dla inwestorów indywidualnych (o 23.59)

5 listopada

Przydział akcji dla inwestorów indywidualnych na specjalnej sesji GPW

9 listopada

Debiut akcji GPW

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Siedem kroków po akcje GPW