Siedziba władz PHS będzie w Katowicach

Maria Trepińska
25-03-2002, 00:00

Huty, które utworzą holding Polskie Huty Stali z siedzibą w Katowicach, zachowają osobowość prawną. Ich władze będą jednak odchudzone. Po restrukturyzacji finansowej PHS przekształci się w koncern.

Zgoda Rady Ministrów na utworzenie spółki Polskie Huty Stali to początek długiej drogi do konsolidacji czterech największych hut.

Ministerstwo Gospodarki zostało upoważnione do utworzenia spółki Polskie Huty Stali, do której zostaną wniesione akcje hut: Katowice, Sendzimira, Cedler, Florian. Resort powinien złożyć sprawozdania do sądu rejestrowego w celu powołania biegłego rewidenta dla zbadania dokumentów i wydania opinii, czy wartość wkładów niepieniężnych odpowiada co najmniej wartości nominalnej obejmowanych za nie akcji. Wcześniej oszacowano wartość aktywów netto PHS na 916,7 mln zł. Pozytywna opinia rewidenta umożliwi zgłoszenie do sądu wniosku o zarejestrowanie PHS.

Jerzy Podsiadło, prezes hut Katowice i Sendzimira, kandydat na szefa PHS, ujawnił, że siedziba spółki będzie znajdowała się w Katowicach.

— Spółka powinna zostać zarejestrowana do końca kwietnia — uważa Jerzy Podsiadło.

Podatki PHS zasilą budżet Ka- towic.

— PHS będzie miał strukturę holdingową. Huty, których akcje trafią do spółki, zachowają osobowość prawną — wyjaśnia Jerzy Podsiadło.

Huty zachowają więc nazwy i zarządy. Natomiast uprawnienia właścicielskie Ministerstwo Gospodarki sceduje na PHS

Według nieoficjalnych informacji, w pierwszej połowie kwietnia MG może dokonać zmian w zarządach hut — zostaną one zmniejszone do trzech osób (tyle liczą władze Floriana, pozostałe zarządy sa pięcioosobowe). Odchudzone mają zostać również rady nadzorcze.

Zgodnie z planem MG, po uprawomocnieniu się postępowania układowego w HTS i odblokowaniu kont HK holding zostanie przekształcony w koncern. Może to nastąpić w połowie roku. Cztery huty utracą osobowość prawną, a prezesi posady. Pozostanie trzyosobowy zarząd PHS. Wtedy dopiero nastąpi konsolidacja zakładów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Siedziba władz PHS będzie w Katowicach