Siemiątkowski: W UOP nie potwierdziły się informacje ws. PZU

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-01-2005, 13:46

Gdy pełniłem obowiązki szefa UOP informacje o nieprawidłowościach przy prywatyzacji PZU były badane i nie zostały potwierdzone - powiedział w piątek Zbigniew Siemiątkowski, precyzując swoją czwartkową wypowiedź na ten temat. Siemiątkowski kierował UOP od października 2001 do kwietnia 2002 roku.

Gdy pełniłem obowiązki szefa UOP informacje o nieprawidłowościach przy prywatyzacji PZU były badane i nie zostały potwierdzone - powiedział w piątek Zbigniew Siemiątkowski, precyzując swoją czwartkową wypowiedź na ten temat. Siemiątkowski kierował UOP od października 2001 do kwietnia 2002 roku.

W piątek powiedział dziennikarzom, że jego czwartkowa wypowiedź dotycząca PZU została źle odczytana i nie miała  związku z informacjami, które przekazał b. minister skarbu Andrzej Chronowski.

"Nie chcę być utożsamiany z jego rewelacjami, bo ich nie znam, nie są w mojej wiedzy" - powiedział. 

"Chciałem teraz precyzyjnie powiedzieć to, co nieprecyzyjnie zabrzmiało (w czwartek - PAP). Gdy przyszedłem do Urzędu Ochrony Państwa zastałem informacje, w których moi poprzednicy zwracali właściwym ministrom uwagę na pewne nieprawidłowości, które były przy podejmowaniu decyzji w sprawie prywatyzacji PZU. Również spotkaliśmy się z informacjami, że pieniądze, które posiadało Eureko, były nie z zysku, tylko ewentualnie z kredytu, co byłoby złamaniem zasad prywatyzacyjnych" - powiedział Siemiątkowski.

Wyjaśnił, że wątek dotyczący tego, z jakich środków Eureko kupiło PZU, był dogłębnie badany i w momencie gdy był szefem UOP, urząd nie znalazł żadnych informacji "potwierdzających to, co wówczas krążyło, że były to pieniądze pożyczone".

"Do mojego odejścia w kwietniu 2002 r. nie zostały zdobyte żadne takie informacje" - powiedział.

Sprecyzował, że weryfikacje prowadzone przez UOP dotyczyły pierwszej transzy transakcji.

"Jeśli słyszę oświadczenie prezydenta, że przed trybunałem arbitrażowym Eureko przedstawiło dokumenty jednoznacznie stwierdzające, że pieniądze pochodziły z ich zysku - to znaczy, że wcześniejsze informacje nie potwierdziły się" - dodał.  

W czwartek Siemiątkowski powiedział, że w 2002 roku UOP zwracał uwagę, że nie było pewne, czy Eureko miało własne pieniądze na zakup akcji PZU. "UOP przedstawiał ministrowi skarbu państwa argumenty, że nie ma co obawiać się sądu arbitrażowego, gdyż istnieją dowody na to, że Eureko transze, nawet pierwszą, nie kupił z własnych środków, tylko środków pożyczonych" - mówił w czwartek Siemiątkowski dziennikarzom.

Wcześniej - podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu - były minister skarbu państwa w rządzie Jerzego Buzka, Andrzej Chronowski, powiedział, że w drugiej połowie 2000 roku PZU ulokowało 2 mld zł w funduszu inwestycyjnym Kasa 2, zarządzanym przez Skarbiec TFI. Świadczy to o "kupieniu PZU za pieniądze PZU" przez konsorcjum Eureko i BIG BG - ocenił Chronowski. Jego zdaniem, była to tajemnica państwowa.

W piątek Chronowski zeznawał na ten temat przed sejmową komisją do spraw służb specjalnych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane