Siemoniak: rząd przygotowuje zmiany w ustawie offsetowej

PAP
opublikowano: 03-09-2012, 13:13

Rząd przygotowuje zmiany w ustawie offsetowej, na podstawie której dokonuje się m.in. zakupów dla armii - poinformował szef MON Tomasz Siemoniak. Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego należy przeanalizować, czy offset pomaga przemysłowi, czy tylko podnosi koszty.

Prezydent i szef MON przebywają w poniedziałek na targach przemysłu obronnego w Kielcach. "Trzeba dokonać rzetelnej oceny, na ile mechanizm offsetowy stał się dobrą szansą dla przemysłu zbrojeniowego w Polsce, a na ile był tylko źródłem zwiększenia ceny produktów kupowanych przez wojsko" - powiedział prezydent, pytany o ocenę offsetu.

Jak przypomniał, po jednym z największych kontraktów - na zakup samolotu wielozadaniowego dla wojska – „miały miejsce różne korekty, to znaczy dosyć dziwne sposoby zaliczania dawnych zakupów na poczet rozwiązań offsetowych".

„Warto być realistą i pilnować interesu polskiego systemu obronnego jako całości - a to oznacza równowagę między potrzebami sił zbrojnych, a oczekiwaniami przemysłu zbrojeniowego. W moim przekonaniu uruchomienie wielkiego programu, jakim jest program obrony przestrzeni powietrznej już sam w sobie jest nową szansą zarówno dla firm polskich, które mają aspiracje do jego realizacji, jak i do koordynacji, kooperacji i współdziałania z innymi firmami, które dysponują sprawdzonymi systemami na świecie. To impuls prorozwojowy, ale jego dobre wykorzystanie musi oznaczać przyrost zdolności obronnych" - podkreślił Komorowski.

Siemoniak poinformował, że rząd - po przyjęciu przez UE odpowiedniej dyrektywy - pracuje nad nowelizacją ustawy offsetowej. "W niektórych obszarach offset się sprawdził, a w innych się nie sprawdził. Pilnie to analizujemy" - zapewnił. Jak zaznaczył, rząd chce większą wagę przyłożyć do "polonizowania produkcji" przy zakupach dla wojska, aby w Polsce powstawały nowe miejsca pracy. "Offset do tej pory działający ma i taki wymiar, że część z tych inwestycji nie zawsze utrafia w potrzeby sił zbrojnych" - zaznaczył. Powiedział, że resort obrony chce iść "w stronę rozwiązań bardziej elastycznych", aby jak najefektywniej wydawać budżetowe pieniądze.

Jednocześnie Siemoniak zapowiedział, że we wrześniu powinien nastąpić kolejny etap przetargu na zakup śmigłowca dla wojska - przetarg rozpoczęto wiosną. "Zgłosiły się trzy firmy i myślę, że we wrześniu będziemy w stanie podać dalszy harmonogram i że we wrześniu przetarg wkroczy w decydującą fazę" - dodał minister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Siemoniak: rząd przygotowuje zmiany w ustawie offsetowej