SII interweniuje w sprawie cudu na giełdzie

DI
opublikowano: 14-11-2008, 17:07

Nie powinno być przyzwolenia na „cuda na  fixingu” – alarmuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Żąda i od giełdy, i od nadzoru stanowczych działań.  Oto pełne stanowisko stowarzyszenia, podpisane przez Jarosława Dominiaka, szefa SII.

„Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych z dużym niepokojem śledziło wydarzenia z 12 listopada 2008 roku, które media określiły mianem „fixingu cudów”. Chodzi w tym przypadku o zawyżenie wartości indeksu WIG 20 z poziomu 1680 pkt do 1757 pkt, które miało miejsce na fixingu podczas zamknięcia sesji. Bardzo duży niepokój budzą również liczne komentarze analityków oraz przedstawicieli biur maklerskich, mówiące, że nie należy przykładać większej wagi do tego typu wydarzeń, traktując je jako integralną część rynku. Należy przy tym podkreślić, że sytuacja o której mowa miała już miejsce na naszym rynku (choć na mniejszą skalę). Publiczne przyzwolenie na tego typu praktyki, a także niewyjaśnione jednoznacznie podobne sytuacje  z lat poprzednich, a co za tym idzie poczucie bezkarności sprawców tych wydarzeń, prowadzą do coraz odważniejszych i jednocześnie coraz bardziej kontrowersyjnych działań ze strony innych zachęconych tą sytuacją dużych inwestorów. Ponadto burzą zaufanie do całego rynku, na którym podobne zjawiska winny być piętnowane, a na pewno możliwie szybko i rzetelnie wyjaśnione i przedstawione szerokiemu rynkowi.

Należy zauważyć, że instrument bazowy, jakim jest indeks WIG20, jest bezpośrednim wyznacznikiem notowań kontraktów terminowych (również opcji), które są jednymi z najpłynniejszych, a jednocześnie jednymi z najpopularniejszych wśród inwestorów indywidualnych instrumentów finansowych na polskim rynku kapitałowym. Warto przy tym zaznaczyć, że inwestorzy indywidualni mają obecnie największy udział w obrotach na rynku instrumentów pochodnych. To z kolei oznacza, że przyzwolenie na tego typu praktyki godzi bezpośrednio i w największym stopniu w ich interesy, a także mocno podważa zaufanie do rynku kapitałowego oraz instytucji bezpośrednio z nim związanych, takich jak Giełda Papierów Wartościowych, Komisja Nadzoru Finansowego, Fundusze Inwestycyjne, czy też Biura Maklerskie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Należy również podkreślić, że o ile gwałtowne i nieoczekiwane zmiany indeksu WIG20 w przypadku dużych instytucji finansowych nie powodują poważnych, grożących utratą płynności strat w portfelach, o tyle w przypadku mniejszych inwestorów, tego typu zdarzenie często mogą prowadzić do bankructwa, bądź bardzo znaczącego uszczerbku na kapitale zainwestowanym na rynku akcji i instrumentów pochodnych.

Stojąc na straży ochrony praw inwestorów indywidualnych nie możemy się godzić na tego typu praktyki, nie możemy godzić się również na publiczne akceptowanie i ignorowanie tego typu zdarzeń. W związku z powyższym zwróciliśmy się do Komisji Nadzoru Finansowego o przyłożenie wszelkich starań do tego, by jak najszybciej wskazano  podmiot odpowiedzialny za to zdarzenie. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oczekuje, że Komisja Nadzoru Finansowego opublikuje stosowny raport, w którym rynek będzie mógł poznać wszystkie szczegóły przedmiotowej sprawy, a także środki jakie podjął urząd Komisji. Oczekujemy, że komisja wykaże w tej sytuacji tak samo dużą determinację do wskazania winy sprawców, jak w przypadku prowadzonych przez Komisję spraw związanych z inwestorami indywidualnymi. Liczymy także, że w sytuacji wykazania faktu manipulacji, która w naszej opinii miała w tym przypadku miejsce, winni zostaną ukarani w sposób, który zniechęci innych potencjalnych inwestorów do podejmowania działań mogących przyczynić się do znacznego zniekształcenia rzeczywistego obrazu rynku.  

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwróciło się również do Prezesa Giełdy Papierów Wartościowych z wnioskiem o zmianę regulacji, wskazując jednocześnie kilka sposobów na ograniczenie tego typu praktyk. Zadeklarowaliśmy również gotowość do dyskusji na temat niezbędnych zmian, służąc przy tym głosem najbardziej zainteresowanej w tym przypadku grupy inwestorów – inwestorów indywidualnych. Liczymy, że Giełda Papierów Wartościowych nie potraktuje ostatniego wydarzenia w kategoriach incydentalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane