Sikorska: inwestując w sztukę nie należy kierować się gustem

opublikowano: 21-08-2019, 14:05

Popularność inwestycji w dzieła sztuki stale rośnie. W 2018 roku globalna sprzedaż na rynku dzieł sztuki wyniosła ponad 67 mld USD i jest to o 6 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu Art Basel and UBS. W co w takim razie inwestować? Jak wybierać dzieła sztuki? I ile można na tym zarobić?

- Najważniejszą sprawą przy inwestowaniu w dzieła sztuki jest merytoryczne przygotowanie z zakresu historii sztuki. Bez tej wiedzy inwestowanie może okazać się niebezpieczne. Dopiero później ważna jest analiza rynku. Jest to istostne szczególnie na polskim rynku, który jest bardzo młody i w związku z tym jest sporo nadużyć. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, warto zwrócić się do doradcy rynku dzieł sztuki - mówi Joanna Sikorska, art advisor i dodaje - Niezależnie jednak od tego czy kupujemy pracę na rynku pierwotnym czy też wtórym, najważniejsze jest CV artysty. Trzeba zwrócić uwagę na wystawy, w których artysta brał udział, na kolekcje, w których znajdują się jego prace, nagrody, które ewentualnie zdobył oraz stypendia. W dalszej kolejnosci będzie sprawdzenie pochodzenia pracy, technika oraz stan.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy