Silesia wyprzedaje majątek
Zakłady Metalurgiczne Silesia z Katowic zamierzają wystawić na przetarg cztery nieruchomości spółki. Spółka wycenia je na 2 mln zł. Do kupienia jest też 14-ha działka w centrum Katowic warta około 12 mln zł.
Zarząd Zakładów Metalurgicznych Silesia zwołał na 12 września NWZA, na którym podejmie uchwałę o sprzedaży nieruchomości przedsiębiorstwa. Właścicielem firmy w 75 proc. jest giełdowy Impexmetal.
— Wyprzedaż gruntów prowadzimy już od kilku lat. Obecnie zamierzamy sprzedać cztery nieruchomości, których wartość wynosi blisko 2 mln zł. Pozostałe po procesie restrukturyzacji tereny niepotrzebnie obciążają firmę. Do tej pory zgłosiło się kilku zainteresowanych, ale czekamy na wynik przetargu — mówi Bernard Kucz, prezes ZM Silesia.
Spółka stara się również sprzedać nieruchomość w centrum Katowic.
Według prezesa, firma przeżywa „chwilowe trudności”.
— Sytuacja na rynku nie jest najlepsza. Notowania walutowe związane z silnym złotym są fatalne. Blisko 2/3 naszej sprzedaży stanowi eksport i staje się on coraz mniej opłacalny. Poza tym na rodzimym rynku grozi nam konkurencja ze strony importerów, dla których silny złoty jest korzystny — twierdzi Bernard Kucz.
Sama spółka szuka inwestora. W 1999 r. miała być kupiona za 42 mln zł przez krakowską firmę BI Code. Ta jednak nie wpłaciła wymaganej kwoty, wobec czego umowa nie doszła do skutku.
— Strategia Impexmetalu koncentruje się w sektorach aluminiowym i miedziowym. Z tego powodu Silesia, podobnie jak Huta Zawiercie, nie pasuje do naszej wizji grupy. Zakończyliśmy program restrukturyzacji firmy. Mimo że 2000 r. spółka zakończyła ujemnym wynikiem finansowym, to jej kondycja jest dobra. Czekamy na inwestora — mówi Wojciech Sośnierz, rzecznik prasowy Impexmetalu.