Silna kobieta to większe zyski

opublikowano: 13-12-2018, 22:00

Kobieca bohaterka w filmie to większe wpływy z biletów w kinach — wynika z informacji opublikowanej na portalu BBC.

Takie filmy jak „Wonder Woman” (adaptacja komiksu o księżniczce-wojowniczce, która ratuje świat) czy „Moana” (film animowany o dzielnej córce wodza jednej z wiosek Polinezji) mają ze sobą coś wspólnego — opowiadają o silnych kobiecych postaciach. Po serii medialnych artykułów i rozmów w Hollywood na temat znacznie wyższych zarobków męskiej części reprezentantów show-biznesu każdy postawiłby raczej na to, że to filmy z męskimi bohaterami zarabiają więcej.

Tymczasem z nowego raportu amerykańskiej agencji talentów CCA i firmy Shift7 wynika, że jest dokładnie odwrotnie — to filmy z główną rolą kobiecą rozbijają bank. Analitycy przyjrzeli się m.in. danym z tzw. Box Office, czyli dotyczącym kinowej popularności i przychodów ze sprzedaży najbardziej znanych produkcji filmowych. Są one regularnie zbierane przez Gracenote, firmę należącą do grupy Nielsen. Łącznie przeanalizowano informacje o 350 filmach, które pojawiły się w kinach w latach 2014-17. Podzielono je na pięć kategorii — według wysokości budżetu przeznaczonego na produkcję, a następnie w każdej z tych kategorii podliczono przychody, jakie osiągnęły, dzieląc je na dwa typy filmów: z główną rolą kobiecą i męską. W każdej kategorii budżetowej wygrały filmy z kobiecymi bohaterkami.

— To silny dowód na to, że publiczność chce, żeby na ekranie reprezentowani byli wszyscy — mówi Amy Pascal, dyrektor Pascal Pictures.

Ponadto analitycy przeprowadzili tzw. test Bechdel, który mówi m.in. o tym, czy żeńska rola na ekranie odbiega od stereotypu kobiety zainteresowanej wyłącznie budowaniem romantycznej relacji ze swoim partnerem. Okazało się, że te produkcje, które go zdały, osiągnęły znacznie większy sukces rynkowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy