Silna korekta to jeszcze nie trend

Grzegorz Zalewski
20-05-2002, 00:00

Główny trend na rynku akcji jest wciąż spadkowy. Czyżbyśmy jednak obserwowali narodziny nowego trendu? Pytanie to jest o tyle ważne, że przy prawidłowej odpowiedzi zarobimy pieniądze, zaś przy złej nie.

Ósmego maja rynek akcji doświadczył jednego z największych jednodniowych wzrostów — indeks S&P skoczył ponad 40 pkt, zaś Dow Jones ponad 300. Dlaczego tak się stało? Prasa szybko obwieściła, że to wyniki Cisco tak podziałały na inwestorów. Ja oczywiście też w to wierzę, choć nie wydaje mi się, by spółka zwiększyła wielkość sprzedaży. Bańka internetowa w takiej postaci, jak w 2000 roku, już więcej się nie powtórzy. Raczej nie należy spodziewać się gwałtownego wzrostu.

Gdy ma się do czynienia z trendem spadkowym, preferowanym działaniem jest gra po krótkiej stronie. Tak zwani inwestorzy „długoterminowi”, choćby trzymający akcje w nadziei na lepszą emeryturę, nie powinni zapominać, że spadki też ich dotyczą. Powinni stosować różne spadochrony obronne — zabezpieczać się i dywersyfikować portfel.

Obecnie Dow Jones jest 1500 punktów poniżej swojego historycznego szczytu z 2000 roku, a S&P 450 punktów. Choć wygląda to na niesamowitą okazję do kupna — jest przecież tanio — warto pamiętać, że to jest podejście dość relatywne. Gdy w 1998 roku indeks S&P pokonywał poziom 1000 pkt musiał wyglądać na bardzo drogi. Od tamtego czasu zdołał jeszcze wzrosnąć. Patrząc na długoterminowy wykres widać, że nie jest wykluczony spadek do 750. Choć brzmi to jak katastrofa, będzie to tylko powrót do głównego trendu.

Oczywiście w czasie spadków zdarzają się silne korekty, które mogą być wykorzystane do zarabiania pieniędzy. Niemniej jednak główne okazje w trendzie spadkowym znajduje się grając na krótko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Silna korekta to jeszcze nie trend