Silna przecena na złotym

DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 26-11-2010, 18:40

Dzisiejsza sesja przyniosła znaczące osłabienie złotego względem głównych walut. Utrzymujące się niepokoje w związku z ewentualnym rozprzestrzenieniem się kryzysu zadłużenia na inne gospodarki Eurolandu od pewnego czasu podnoszą awersję do ryzyka. Jednak dopiero na  zakończenie tygodnia gorsze nastroje uderzyły w państwa z regionu Europy Środkowo-Wschodniej w tym w Polskę.

W efekcie obserwować można było dziś odpływ kapitału z tego obszaru, co objawiało się przeceną na giełdach oraz osłabianiem się krajowych waluty. Złoty względem euro w pewnym momencie sesji stracił blisko 8 groszy dochodząc do poziomu 4,0500.

Również kurs USD/PLN pokonał dziś kluczowy opór, czyli poziom 3,0000. Wydaje się jednak, że dzisiejsza przecena w naszym regionie będzie jedynie krótkotrwałą reakcją rynku i wciągu najbliższych tygodni sytuacja powinna ulec uspokojeniu. Problemy Irlandii wydają się być w dużym stopniu załagodzone poprzez przydzielenie temu krajowi pomocy finansowej ze strony UE i MFW, natomiast niepokój o zadłużenie Hiszpanii wydaje się być przesadzony.

Wprawdzie rentowności hiszpańskich obligacji skarbowych wzrosły w okolice 5 proc., czyli poziomów wyższych z wiosny tego roku to jednak są to wciąż dużo niższe wartości niż w przypadku Irlandii czy też Grecji. W obecnej chwili również kwestia ewentualnej pomocy finansowej z UE i MFW wydaje się przesadzona, gdyż oprocentowanie takiej pożyczki w przypadku Grecji i prawdopodobnie również Irlandii wyniesie 5 proc. w skali roku, zatem jest to koszt przy którym Madryt może pozyskać finansowanie z rynku poprzez emisję długu.

Czynniki te sugerują, że obecne zawirowania rynkowe stanowić mogły jedynie pretekst do głębszej korekty. W efekcie również złoty nie powinien podlegać dalszej deprecjacji. W przypadku pary EUR/PLN oporem, który powinien ograniczać dalsze wzrosty jest poziom 4,0600.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Silna przecena na złotymSilna przecena na złotym

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS Brokers S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Silna przecena na złotym