Silny akcent ma wpływ na Twoje zarobki

opublikowano: 05-02-2020, 22:00

Mówienie z silnym akcentem, wskazującym na regionalną gwarę, może obniżyć pensję — twierdzi portal „MarketWatch”, powołując się na najnowsze badania naukowe.

Dodaje, że jest to efekt ulegania stereotypom i swojego rodzaju „kara finansowa” za pochodzenie. Ze wspólnych badań Uniwersytetu Monachium i Uniwersytetu Chicago, opublikowanych przez National Bureau of Economic Research w USA, wynika, że niemieccy pracownicy, którzy mówią z charakterystycznym regionalnym akcentem, zarabiają średnio około 20 proc. mniej (dokładnie 13,94 EUR na godzinę) niż pracownicy, których mowa jest bardzo zwyczajna i powszechna (17,62 EUR).

To oznacza, że poziom dyskryminacji związany z językiem mówionym jest zbliżony do luki płacowej pomiędzy kobietami i mężczyznami w Niemczech, gdzie jest ona jedną z największych w Europie i wynosi 21 proc. — o tyle mniej, średnio, zarabiają tam kobiety. W USA różnice płacowe związane z akcentem również wynoszą 21 proc.

— Słyszy się, że ludzie śmieją się z takich rzeczy. Najwyraźniej jednak w niektórych przypadkach to wcale nie jest śmieszne. To nie żart. Dwadzieścia procent różnicy w pensji to dużo pieniędzy — komentuje prof. Jeffrey Grogger, ekonomista z Uniwersytetu Chicago. Dane płacowe dotyczą 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane