Sir Richard Branson zniechęca do wołowiny

opublikowano: 11-07-2014, 00:00

Właściciel Virgin Group uważa, że intensywana hodowla mięsa szkodzi środowisku

„Dlaczego nie jem już wołowiny” — to tytuł opublikowanego na stronach Virgin Group manifestu właściciela grupy — sir Richarda Bransona. Miliarder zniechęca w nim do jedzenia mięsa krowiego, bo jego produkcja zanieczyszcza środowisko. Sir Branson wyznaje, że wołowina była jego ulubionym rodzajem mięsa, ale zarzucił jej spożywanie dla zdrowia oraz „małego przyczynku do ochrony środowiska”.

I choć w treści artykułu jasno pisze, że chodzi mu tylko o wołowinę, a nie mięso w ogóle, to promując wpis na Twitterze wezwał wprost do niejedzenia mięsa.

„Aby wykarmić populację ludzi, musielibyśmy do 2050 r. zwiększyć produkcję mięsa o 70 proc. Dlatego już teraz musimy obniżyć jego konsumpcję” — napisał na Twitterze.

W manifeście przytoczył dane mówiące o tym, że aż 14,5 proc. globalnej emisji szkodliwych gazów do atmosfery pochodzi z produkcji mięsa, w większości (41 proc.) właśnie wołowiny. „To więcej niż emisja pochodząca od wszystkich form transportu” — podkreślił Richard Branson.

Ponadto według podawanych przez niego danych to intensywna hodowla bydła w dużej mierze odpowiada za wycinkę lasów oraz obniżanie zasobów słodkiej wody.

Miliarder zaznacza jednak, że nie musi tak być, bo „dobrze, ekologicznie prowadzona hodowla bydła mięsnego może też pomagać odzyskiwać równowagę na zanieczyszczonych terenach”. Przypomina też o innych źródłach cennego białka — mięsie syntetycznym oraz... insektach.

„W świecie, gdzie więcej osób umiera z otyłości niż niedożywienia, a setki milionów ludzi mimo to nie ma co jeść, nie rozwiążemy tych problemów zwiększając intensywność już intensywnej produkcji żywności. Pomoże tylko zmniejszenie naszych zapotrzebowań” — podsumowuje założyciel Virgin Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu