Skandynawowie ostro wchodzą do Polski

opublikowano: 22-03-2016, 22:00

Fiskars przenosi produkcję narzędzi ogrodniczych pod Słupsk. To kolejna taka decyzja firmy z Europy Północnej w ostatnich dniach.

Fiński producent narzędzi zwolni 107 osób, czyli ponad jedną trzecią zatrudnionych w zakładzie w Billnäs w południowo-zachodniej Finlandii na granicy ze Szwecją. Rozmowy z 286 pracownikami ruszą w przyszłym tygodniu. Firma zamierza skoncentrować produkcję ogrodowych narzędzi do cięcia w Polsce, gdzie ma zakład we Włynkówku pod Słupskiem. Jest on zlokalizowany w sąsiedztwie terenów słupskiej specjalnej strefy ekonomicznej, która ma tu 100 ha, w tym 97 proc. zagospodarowanych. Fińska firma nie działa jednak w strefie i nie korzysta ze zwolnień podatkowych.

Zakład w Billnäs będzie produkować nożyce, siekiery i szufle do odśnieżania. — Celem planowanych zmian jest centralizacja kompetencji w produkcji narzędzi ogrodowych w jednej fabryce i zapewnienie w przyszłości konkurencyjności obu fabryk — mówi Risto Gaggl, wiceprezesFiskars ds. globalnego łańcucha dostaw cytowany przez fiński portal yle.com.

Zakład w Billnäs leży 10 km od miejscowości Fiskars, gdzie znajdowała się dawna huta tej najstarszej fińskiej firmy przemysłowej, która działa od 1649 r. Fiskars to kolejna skandynawska firma, która w ostatnich dniach mocniej związała się z Polską. W ubiegłym tygodniu Kalmar z fińskiej grupy Cargotech zapowiedział, ze w dwa lata przeniesie do fabryki w Stargardzie Szczecińskim produkcję wózków widłowych ze szwedzkiego zakładu w Lidhult, który stopniowo będzie zamykać. To oznacza wzrost zatrudnienia w polskiej fabryce o 200 osób i zwolnienie tylu osób w Szwecji.

Może to oznaczać, że rozwiną się poddostawcy, którzy też mają fabryki w Stargardzie, np. fiński Hydroline, producent siłowników hydraulicznych, albo Specma, szwedzki dostawca węży hydraulicznych. Na początku tego tygodnia „PB” informował, że Husqvarna, szwedzki producent kosiarek, rozbuduje zakład w Mielcu na terenie mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej. Zainwestuje ponad 38 mln zł i zbuduje zakładprodukcji samojezdnych kosiarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Małgorzata Grzegorczyk

Polecane