Skarb Kibica od początku

Joanna Barańska
opublikowano: 04-08-2006, 00:00

Ten przewód sądowy o markę bliską sercu (nie tylko) kibiców powinien być już zamknięty. Powinien, ale nie jest.

Słowna marka „Skarb Kibica” została zarejestrowana w 2002 r. na rzecz spółki Marquard Media Polska, a unieważniona przez Urząd Patentowy (UP) na wniosek Profus Management. I to właśnie status tej ostatniej spółki wzbudził wątpliwości Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (WSA). Firma należy do Marka i Gabrieli Profusów, wniosek o unieważnienie marki pochodził od nich obojga, stosunki właścicielskie w spółce natomiast ulegały zmianom. Gabriela Profus raz figurowała w rejestrze handlowym jako wspólnik, a raz nie.

— W tej chwili nie czas, by to rozważać. Gabriela Profus brała jednak udział w postępowaniu administracyjnym i musi być wezwana na rozprawę — oznajmiła sędzia Olga Żurawska-Matusiak, otwierając na nowo zamknięty już przewód sądowy.

I Marquard, i Profus wydają m.in. prasę sportową — ten pierwszy „Przegląd Sportowy”, drugi „Piłkę Nożną”. W obu tytułach ukazują się dodatki i rubryki oznaczone właśnie jako „Skarb Kibica”.

— Nie tylko my, lecz bardzo wielu wydawców prasy, zwłaszcza lokalnych, publikuje rubryki „Skarb Kibica”. Kibice wiedzą, że znajdą tam rankingi, ciekawostki, dane o zawodnikach. Określenie to nabrało charakteru wyłącznie informacyjnego i nie nadaje się już na markę — tłumaczy Hanna Dreszer-Lichańska, rzecznik patentowy Profus Management.

— Zachowanie Profusa potwierdza, że nie ma stałego desygnatu dla „Skarbu Kibica”. Profus przyznaje, że raz używa go dla rubryki w czasopiśmie, a raz dla dodatku — odparowuje Marek Łazewski, rzecznik patentowy Marquarda.

Profus zgłosił do rejestracji znaki „Skarby Kibica” i „Skarb Kibica PN”. Hanna Dreszer-Lichańska twierdzi jednak, że zrobił to wyłącznie z ostrożności i jest gotów zgłoszenie wycofać.

— Zrobiliśmy to w 2004 r., kiedy Marquard wniósł przeciw nam pozew do sądu cywilnego o zaprzestanie używania tej nazwy — mówi pełnomocniczka Profus Management.

Ta sprawa jest obecnie zawieszona do czasu rozstrzygnięcia przez sąd administracyjny, czy „Skarb Kibica” rzeczywiście nie nadaje się na markę i czy decyzja UP unieważniająca ją była słuszna. WSA miał wydać wyrok. Zamiast tego rozprawa zacznie się na nowo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy