Skarb naprawi kopalnie

Jest pomysł, by przenieść nadzór nad górnictwem z resortu gospodarki do skarbu. Ten drugi ma mieć większy zapał do restrukturyzacji

Zwiększają się wpływy ministerstwa skarbu w górnictwie, nadzorowanym ustawowo przez Ministerstwo Gospodarki. Z resortu skarbu wywodzi się już Wojciech Kowalczyk, powołany przed 10 dniami pełnomocnik rządu ds. górnictwa. Ze skarbu jest też Małgorzata Dec-Kruczkowska, od trzech dni przewodnicząca radzie nadzorczej Kompanii Węglowej, największej firmie górniczej w Polsce, a w MSP pełni funkcję dyrektora departamentu analiz. Jest też pomysł, by cały nadzór nad polskim węglem przenieść do resortu skarbu.

Powołanie Wojciecha Kowalczyka, wówczas wiceministra skarbu, na stanowisko pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa, było pierwszym sygnałem mocniejszego zaangażowania tego resortu w górnictwo.
Zobacz więcej

NOWA EKIPA:

Powołanie Wojciecha Kowalczyka, wówczas wiceministra skarbu, na stanowisko pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa, było pierwszym sygnałem mocniejszego zaangażowania tego resortu w górnictwo. Marek Wiśniewski

— Wymagałoby to m.in. zmian w ustawie kompetencyjnej, ale to nie jest skomplikowane — przyznaje anonimowo jeden z wysokich urzędników Ministerstwa Gospodarki. Z naszych informacji wynika, że prace nad ustawą właśnie się zaczynają.

Skarb nauczył się na LOT

Skarb angażuje się coraz mocniej w górnictwo, bo ten sektor stoi na krawędzi upadłości. Kopalnie tracą 37 zł na każdej sprzedanej tonie węgla, co razem daje 1,6 mld zł straty już na poziomie sprzedaży. Sektor nie radzi sobie z rozbuchanymi kosztami, w tym osobowymi, oraz niskimi cenami węgla na rynkach światowych. Potrzebuje naprawy.

— W skarbie faktycznie widać większą wolę restrukturyzacji, a także większe kompetencje w tej dziedzinie — przyznaje nasz rozmówca z resortu gospodarki. Skarb prowadzi właśnie program naprawczy LOT-u, który daje dobre efekty. Nadzoruje też Agencję Rozwoju Przemysłu, która wspiera przedsiębiorstwa w tarapatach finansowych. Nowa szefowa nadzoru KW jest zresztą jednocześnie szefową nadzoru w ARP.

— Przypuszczam, że pełnomocnik będzie się chętnie posiłkował pracownikami z resortu skarbu. Zna ich, ma do nich zaufanie, a oni mają kompetencje — zauważa nasz rozmówca.

Jeśli projekt przeniesienia nadzoru zostanie zrealizowany, to Wojciech Kowalczyk wróci do resortu skarbu, a z nim trafi tam całe biuro pełnomocnika, w którym skoncentrowano wszelkie kompetencje dotyczące górnictwa. To prawdopodobnie po myśli samego Kowalczyka,który ponoć lepiej rozumie się z ludźmi ze skarbu niż z tymi z resortu gospodarki. Trudno przewidzieć, jak do pomysłu przeniesienia nadzoru nad górnictwem podejdzie Janusz Piechociński, minister gospodarki i jednocześnie szef koalicyjnego PSL. Zwłaszcza że musiałby oddać nadzór również nad państwowymi: Węglokoksem, Katowickim Holdingiem Węglowym i Jastrzębską Spółką Węglową. Uzbrojony w dobry wynik uzyskany wyborach samorządowych wicepremier może być twardym negocjatorem. Choć — jak podkreślają zwolennicy zmian kompetencyjnych — jako nadzorca nie był tym, który najgłośniej nawoływał do zmian w górnictwie.

Potrzebne pozwolenia polityczne

Przeniesienie nadzoru nad górnictwem ma, w założeniu, pójść szybko, bo czasu nie ma. KW pilnie potrzebuje gotówki, stąd plan sprzedaży 4-5 kopalni Węglokoksowi, zajmującemu się eksportem węgla. To jednak nie wystarczy, zwłaszcza że nie powiodła się niedawna próba wyemitowania obligacji przez KW. Dlatego pełnomocnik dostał pilne zadanie opracowania nowego planu naprawczego. Równolegle poszukiwany jest nowy prezes KW, na miejsce odwołanego w zeszłym tygodniu Mirosława Tarasa. Nasi rozmówcy w skarbie wskazują, że pełnomocnik najpierw będzie się starał pozyskać polityczne pozwolenia dla planu naprawczego dla górnictwa, w 100 proc. kontrolowanej przez państwo, a nowo wybrany prezes dostanie po prostu zadanie jego wdrożenia.

Kandydatka na wiceministra

Ewentualny powrót do resortu skarbu Wojciecha Kowalczyka, w roli pełnomocnika ds. górnictwa, to niejedyna zmiana personalna, do której może dojść w tym ministerstwie. Z naszych informacji wynika, że propozycję objęcia stanowiska wiceministra otrzymała Krystyna Skowrońska, posłanka PO. W Sejmie pracuje od czterech kadencji, specjalizując się w finansach publicznych i ochronie zdrowia.

— Nie komentuję tych doniesień — mówi zainteresowana. Przypomnijmy, że Włodzimierz Karpiński, minister skarbu, mówił w niedawnym wywiadzie udzielonym „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że „widzi pole aktywności dla jeszcze jednego wiceministra”. Z jego słów wynikało, że nowy urzędnik mógłby się zająć problemem reprywatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu