Skarb państwa porozmawia z Eureko

Tomasz Brzeziński
opublikowano: 13-11-2006, 00:00

Gorące walne PZU przerwane do 5 grudnia. Powód? Na wniosek Eureko udziałowcy siądą do rozmów.

Nadzwyczajne walne PZU zapowiadało się bardzo gorąco. Dzień wcześniej przedstawiciele Eureko, mniejszościowego akcjonariusza, zapowiedzieli, że zaskarżą niekorzystne dla nich uchwały. I nie były to czcze zapowiedzi. Początek piątkowych obrad wskazywał, że zapowiada się ostra konfrontacja ze skarbem państwa, większościowym akcjonariuszem PZU.

Zwarta defensywa

Choć do tej pory zwyczajowo obrady prowadził przedstawiciel skarbu, Holendrzy zgłosili swojego kandydata na przewodniczącego zgromadzenia. Roli tej podjął się mecenas Witold Jurcewicz z kancelarii White & Case, reprezentującej Eureko. W głosowaniu wybrano jednak Agatę Rowińską ze skarbu.

Holendrzy nie zamierzali składać broni. Pełnomocnicy (a także przedstawiciele) Eureko oraz podmiotów z nim związanych (Achmea i Interpolis) próbowali podważyć prawidłowość zwołania walnego. Powoływali się na wadliwą, ich zdaniem, uchwałę zarządu, a także brak opinii rady nadzorczej.

Na niewiele się zdało. Prowadząca twardą ręką obrady Agata Rowińska nie dopuściła do głosowania w tej sprawie. Kolejna zaciekła potyczka rozpętała się przy uchwalaniu porządku obrad. Pełnomocnik Eureko wnioskował o wykreślenie punktów, w których zarząd miał przedstawić m.in. informacje o inwestycjach zagranicznych oraz wynikach kontroli wewnętrznych. Prawnicy byłych członków zarządu wnosili o wykreślenie punktów, w których miało być powtórnie głosowane absolutorium ich mocodawców. Efekt? Prawie żaden. Gdy skarb państwa odrzucił wszystkie wnioski, do notariusza ustawiła się długa kolejka osób, które oprotestowywały uchwałę.

Zaskakujące decyzje

Nagły zwrot akcji nastąpił jednak tuż po uchwaleniu zmian w statucie spółki. Jaromir Netzel, prezes PZU, poinformował wówczas, że otrzymał dzień wcześniej od Ernsta Jansena, wiceprezesa Eureko, list, w którym proponuje on podjęcie rozmów ze skarbem w sprawie zakończenia konfliktu w sposób satysfakcjonujący obie strony. W związku z tym prosi o uchwalenie przerwy w obradach do 5 grudnia, by skłóceni udziałowcy mogli siąść do negocjacyjnego stołu.

Inicjatywa spotkała się najwyraźniej z niedowierzaniem Holendrów. Ernst Jansen kilkakrotnie dopytywał się dyrektor Rowińskiej, czy minister skarbu będzie rzeczywiście z nimi rozmawiał. W końcu za przerwą do 5 grudnia głosowało blisko 98 proc. akcjonariuszy.

„W związku z przerwą NWZ PZU spowodowaną listem Eureko do zarządu spółki w najbliższym czasie prawdopodobnie odbędzie się spotkanie między Eureko a przedstawicielami skarbu państwa” — podał resort skarbu w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skarb państwa porozmawia z Eureko