Skarb Państwa sprzeda swoją resztę Pekao SA

Tomaszkiewicz Beata, Zielewski Paweł
30-12-1999, 00:00

Skarb Państwa sprzeda swoją resztę Pekao SA

NA PROSTEJ: Po nerwowym 1999 roku, kolejny powinien być udany dla banku, którym kieruje Maria Wiśniewska. Inwestor strategiczny zrobił już porządek w zarządzie Pekao SA. Teraz konieczne będzie skupienie się na realizacji ambitnej strategii przyjętej w październiku 1999 r. fot. Małgorzata Pstrągowska

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedaż około 10 proc. akcji Pekao SA w drugim półroczu przyszłego roku. W pierwotnych planach prywatyzacji państwo miało się pozbyć udziałów w banku jeszcze w tym roku.

ZGODNIE z obecnie przyjętymi założeniami około 10 proc. pakiet akcji Pekao SA ma być sprzedany przez resort skarbu w ofercie publicznej.

OBECNIE w obrocie giełdowym znajduje się około 30 proc. akcji banku, który należy do spó-łek o dużej kapitalizacji rynkowej. Jego udział w portfelu WIG wynosi 6,93 proc., co stawia go na trzecim miejscu, natomiast wśród dużych spółek — WIG 20 — ma piątą pozycję z 7,63-proc. udziałem.

LICZĄC od 31 grudnia zeszłego roku do wczorajszej sesji inwestorzy mogli na każdej akcji Pekao SA zarobić po 9,7 zł. Stopa zwrotu wyniosła w tym czasie 22 proc. Jest to więc spółka stabilna, o spokojnym wzroście.

BANK po trzech kwartałach tego roku osiągnął wynik finansowy netto wysokości prawie 304,7 tys. zł. Może to oznaczać, że ten rok będzie nieco gorszy dla spółki i nie osiągnie ona zysku na ubiegłorocznym, przekraczającym 500 tys. zł, poziomie. Przez dziewięć miesięcy suma bilansowa Pekao SA wzrosła o 13 proc. — do ponad 61,7 mln zł. Natomiast bardzo nieznacznie wzrosły fundusze własne banku.

W TRZECIM kwartale tego roku nastąpiła poprawa wskaźnika kosztów do dochodów. Zmalał on w porównaniu z drugim kwartałem o 6,1 proc. — do 65,5 proc. Jest to związane ze wzrostem wyniku na działalności bankowej przy jednoczesnym obniżeniu kosztów działania.

W CIĄGU dziewięciu pierwszych miesięcy liczba prowadzonych w Pekao SA kont osobistych osiągnęła poziom 1,8 mln zł, co oznacza 25 proc. wzrost w porównaniu z końcem grudnia ubiegłego roku. Jeszcze szybszy był przyrost liczby wyemitowanych kart płatniczych — bank jest pod tym względem liderem rynku. Na koniec września liczba plastikowych pieniędzy w portfelach jego klientów przekroczyła 2 miliony sztuk, co oznacza 57-proc. wzrost w porównaniu z końcem zeszłego roku. Jesienią tego roku w Pekao SA dokonano segmentacji kont osobistych, wyodrębniając z puli Eurokonta specjalną ofertę m.in. dla dzieci, biznesmenów, osób lepiej zarabiających, internautów i najbogatszych klientów. Rozszerzono także ofertę depozytową dla klientów indywidualnych o krótkoterminowe lokaty o stałym oprocentowaniu. Wprowadzono też lokaty rentierskie w złotych i walutach wymienialnych.

TRZYLETNIA strategia rozwoju Pekao SA zakłada, że w przyszłym roku bank otrzyma zastrzyk 1 mld zł, a w 2002 roku zostanie absolutnym liderem polskiej bankowości detalicznej.

PLAN jest prosty: ograniczyć koszty działania, podnieść w przyszłym roku kapitał banku o 1 mld zł poprzez publiczną emisję nowych akcji, a wszystkie uzyskane pieniądze przeznaczyć na rozwój sieci placówek, nowoczesnych kanałów dystrybucji i zintegrowany system informatyczny.

— Biznesplan zakłada osiagnięcie w roku 2002 wzrostu efektywności wyrażonego zwrotem na kapitale na realnym poziomie 16 proc. (4,4 proc. w 1999 roku) oraz osiągnięcie spadku realizacji kosztów do dochodów poniżej 50 proc. (dziś wskaźnik ten wynosi 73 proc.) — mówiła wcześniej Maria Wiśniewska, prezes Pekao SA.

WSZYSTKO to powinno się udać przy zachowaniu wskaźnika wypłacalności powyżej 11 proc. Zgodnie z przyjętą strategią, bank będzie ściśle kontrolował koszty działalności, które za trzy lata mają spaść realnie o 2 proc. i wynieść 2,4 mld zł. Połowę tej kwoty będą stanowiły koszty pracownicze, które jednak już za 2 lata mają zostać pokryte prowizjami za świadczone przez bank usługi.

ZARZĄD deklaruje, że każdego roku sieć placówek będzie rosła o 100 kolejnych i w roku 2002 będzie ich ponad tysiąc w całej Polsce (obecnie ponad 700). Równocześnie do tego czasu liczba bankomatów zwiększy się z ponad 600 do 900. Dodatkowo zarząd zaproponował, by do 2001 roku akcjonariusze nie otrzymywali dywidendy. Do tego też czasu wszystkie placówki Pekao SA mają zostać połączone wspólnym systemem komputerowym, a znaczna część pracowników przesunięta z back-office do bezpośredniej obsługi klienta lub do sprzedaży bezpośredniej produktów finansowych.

WSPÓLNIE z włoskim UCI w dalszym ciągu rozwijane będą m. in. systemy płatnicze, operacje on-line, wspólne produkty i zarządzanie aktywami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomaszkiewicz Beata, Zielewski Paweł

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skarb Państwa sprzeda swoją resztę Pekao SA