Skarb Państwa wycofuje się z Polaru

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 15-07-1999, 00:00

Skarb Państwa wycofuje się z Polaru

SŁABSZE ZAPLECZE: Nasze technologie nie odbiegają od stosowanych przez zachodnich konkurentów. Ich bronią są większe środki na badania — mówi Zbigniew Szczypiński, prezes Polaru. fot. Grzegorz Kawecki

Skarb Państwa zaprosił w środę do składania ofert na kupno 36,89 proc. akcji wrocławskiego Polaru. Inwestor zostanie wyłoniony do 19 sierpnia.

Od wczoraj do piątego sierpnia inwestorzy mogą składać swoje propozycje odkupienia od SP 36,89 proc. akcji spółki giełdowej. Skarb Państwa kontroluje 40-proc. pakiet akcji producenta sprzętu AGD — wrocławskiego Polaru.

Gorące dni

Nowy inwestor Polaru zostanie wyłoniony 19 sierpnia. Już miesiąc przed zaproszeniem ministra Zbigniew Szczypiński, prezes Polaru, zapewniał, że o przejęcie kontroli nad jego firmą będą się ubiegać światowi potentaci w produkcji sprzętu AGD. W tej grupie pojawia się amerykański Whirlpool, hiszpański Fagor, włoski Merloni, szwedzki Electrolux. Spółką bardzo interesowała się również słoweńska firma Gorenje. Jednak temu inwestorowi prawdopodobnie najbardziej zależało na przeprowadzeniu fuzji niż odkupieniu akcji Polaru. Taka forma transakcji raczej nie zadowalała SP.

Restrukturyzacja w toku

Przez ostatnie miesiące prezes Szczypiński starał się możliwie najbardziej poprawić atrakcyjność spółki. Miały temu służyć przede wszystkim nowe inwestycje (np. budowa nowej fabryki pralek), które kosztowały firmę ponad 150 mln zł.

W ramach obniżania kosztów od początku roku z firmy odeszło 750 pracowników. Spółka chce też zarobić na sprzedaży zbędnych nieruchomości.

Polar rozważa również wydzielenie z przedsiębiorstwa dwóch spółek zależnych: zakładu remontowego i serwisowego.

Inwestor, który teraz przejmie od SP niespełna 37 proc. akcji Polaru, będzie miał w przyszłości okazję odkupić kolejny pakiet od inwestorów finansowych wrocławskiej firmy. 34 proc. akcji Polaru kontrolują: Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości oraz Polski Prywatny Fundusz Kapitałowy I i II.

Fundusze mają czas

Zgodnie ze swoją polityką, fundusze wycofują się z inwestycji najwcześniej po trzech latach. Teoretycznie więc w przypadku Polaru inwestor branżowy miałby szansę odkupienia pakietu od instytucji finansowych już w przyszłym roku. Niewykluczone także, że atrakcyjna oferta skłoni obecnych inwestorów do natychmiastowej sprzedaży swoich akcji. Z drugiej strony, możliwe , że inwestorzy finansowi będą chcieli powiększyć swoje udziały o akcje SP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skarb Państwa wycofuje się z Polaru